Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... ART. 334, Al. 1, NCP
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

ART. 334, Al. 1, NCP

Am primit urmatoarea solutie la o infractiune rutiera incadrata in art. 334, al. 1. As avea cateva intrebari legate de sentinta de mai jos:
a) ce se intampla cu permisul meu in aceasta situatie, se anuleaza sau il pot redobandii pe timpul perioadei de supraveghere?
b) daca nu se anuleaza, dupa cat timp pot sa recuperez dreptul de a conduce?
c) se mai sustine un nou examen?
d) in lege, la art. 334, al.1, la pedeapsa este specificat inchisoare de la 1-3 ani sau amenda. In cazul meu ar fi indicat sa fac recurs in speranta schimbarii solutiei in amenda penala? Exista sanse sau pot primi si o alta solutie mai grava?
e) in cat timp se plateste amenda?

"Ora estimata: 08:30
Complet: C2 prima instanta
Tip solutie:
Solutia pe scurt: Stabileşte în sarcina inculpatului X pedeapsa de 10 luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii prev. de art. 334 al.1 C.p. cu reţinerea art. 396 al.10 C.p.p. În baza art. 396 al.1 şi 4 C.p.p. rap. la art. 83 C.p. dispune amânarea aplicării pedepsei de 10 luni închisoare pe durata unei termen de supraveghere de 2 ani, calculat conform art. 84 C.p. Atrage atenţia inculpatului asupra dispoziţiile art. 88 C.p. privind revocarea amânării pedepsei. În baza art. 85 C.p. impune ca inculpatului pe durata termenului de supraveghere să respecte următoarele măsuri de supraveghere: a) să se prezinte la Serviciul de Probaţiune Judet la datele fixate de acesta; b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa; c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile, precum şi întoarcerea; d) să comunice schimbarea locului de muncă. e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă. În baza art.274 al.1 C.p.p. obligă inculpatul la plata sumei de 400 lei reprezentând cheltuieli judiciare către stat, din care 100 lei reprezintă cheltuieli efectuate în cursul urmăririi penale. Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicare."

~ Conținut șters la cerere ~
cei 400 de lei, reprezentand cheltuieli de judecata, in cat timp trebuie achitati?
dupa ce ii achit la Finante trebuie sa merg cu dovada platii la judecatorie?

se poate scurta perioada celor 6 luni prin sustinerea unui examen teoretic, ca in cazul retinerii permisului pe o perioada de 90 de zile?

[Mesaj editat - 1.3 din regulament]
Gabriela Pintea, Consilier juridic
neavand permisul anulat, in baza carui articol pot intra in posesia permisului dupa perioada de 6 luni de la ramanerea definitiva a hotararii judecatoresti? In art. 114, 115, 116 din Noul Cod Rutier/2015 nu este mentionat nimic in care sa regasesc situatia mea.
Mergeti la serviciul rutier sa va ridicati permisul daca aveti hotararea definitiva, nu trebuie sa asteptati 6 luni, daca o sa fie vorba de vreo suspendare vedeti atunci.
exista posibilitatea unei noi supendari din partea politiei rutiere daca hotararea mea ramane definitiva in forma aceasta (prezentata in primul meu mesaj), intreb deoarece nu sm regasit specificat in nici un articol faptul ca pot rintra in posesia permisului dupa o anumita perioada pentru art. 334, alin. 1?