avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 646 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Sef de post ”receptiv”
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Sef de post ”receptiv”

Buna ziua,
Cu ceva timp in urma, doua persoane au depus plangeri la postul de politie al unei localitati.
Stimabilul sef de post, cel mai probabil s-a vandut putin celui care urma sa fie reclamat,
din ce au declarat cele doua persoane, a extras ce i-a convenit pentru a nu se putea incepe
vreo actiune de "corectare" a comportamentului celui reclamat sau ceva de genu (i.e.
pot primi salar si fara sa ma deranjez)
Partea mai frumoasa este că persoanele implicate in conflict (cele 2 persoane care reclama+
cel reclamat) implica mai mult sau mai putin o a patra persoana.
Cea de-a patra persoana a fost chemata să dea o declaratie, daca doreste, despre evenimentul
la care au fost implicate cele 3 persoane(bineinteles era de fata cand s-a petrcut acel
eveniment), dar acea persoana a refuzat sa declare.
Un mic extras din ce a notat stimabilul ”politist”: in urma evenimentului, persoana nr 2 care
a fost implicata, refuza sa declare(ca si cum un martor ar fi inlocuit cu un vătămat).
Deschiderea unui proces impotriva unui oficial, nu pare a fi o solutie, dar s-ar putea sa se
refaca acele plangeri la un prim-procuror sau ceva de genul?!

Alte discuții în legătură

Se poate ataca o asemenea amenda pentru anulare ? dcostyn dcostyn Buna ziua Am si eu o intrebare. Acum o saptamana mi s-a intamplat un eveniment oarecum ciudat. Am venit de la o partida de fotbal si am ajuns in spatele ... (vezi toată discuția)
Abuz poliție sau... faptă penală? refuzul unui conducător auto de a merge la sediu pentru declarații a avut drept consecință încătușarea și transportul la postul de poliție irinel2704 irinel2704 Buna ziua tuturor si un sincer LA MULTI ANI pe 2018! Am reusit in sfarsit sa-mi fac timp pentru o problema destul de delicata in care este implicata un ... (vezi toată discuția)
Cheltuieli de judecata esalonat dedeya89 dedeya89 Buna ziua, In urma unui proces civil am fost obligata la plata unor cheltuieli de judecata in valoare de 1200 lei, nefiind specificat in sentinta in ce mod ... (vezi toată discuția)