avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 631 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... conflict cu socrul
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

conflict cu socrul

Buna seara. In 2004 m-am casatorit si ne-am mutat intr-un apartament care e pe numele socrului. In 2005 s-a nascut unicul nostru fiu. Sotia nu mai are frati. Luna aceasta sotia a decedat, a avut cancer. Eu am ramas cu fiul meu in garsoniera socrului. El mai detine un apartament cu 2 camere. Nu m-am inteles niciodata foarte bine cu socrii. Cred ca vrea sa scape de mine si sa ia copilul. A-si dori sa va intreb daca ne poate da afara din garsoniera si in ce conditii i-mi poate lua copilul? Eu nu vreau sa ma despart de fiul meu. Cu respect.
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 21:44, 25 Noiembrie 2015
Sa va ia copilul este extrem de complicat.
Prin judecata nu va putea reusi decat daca nu aveti locuinta unde sa locuiasca copilul.
Ca sa va dea afara din locuinta sa, socrul ar trebui sa va dea in judecata si sa obtina evacuarea ca sa va poate da afara cu executorul judecatoresc dupa proces.
Daca va da in judecata incercati sa va angajati avocat deoarece eu cred ca veti avea mare nevoie.
Ultima modificare: Marți, 24 Noiembrie 2015
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Multumesc. Atunci in cel mai rau caz o sa inchiriez o locuinta ca sa nu pierd copilul. Copilul nu are drept de mostenire dupa sotie?
Ultima modificare: Marți, 24 Noiembrie 2015
carol52968, utilizator
Copilul și soțul supraviețuitor au drept la moștenire dar socrul e proprietar și nu au ce moșteni mostenitorii...

Deocamdată nimeni nu va formează sa plecați de acolo...
Așteptați ca furtuna se poate liniști. .
Ultima modificare: Marți, 24 Noiembrie 2015
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Multumesc. Sper si eu sa putem cadea la paca, macar pentru copil.
De retinut este faptul ca nu va poate evacua fara hotarare judecatoreasca.
Pana atunci puteti locui acolo.

Alte discuții în legătură

Neintelegere cu parintele, stres emotional... nykk nykk Buna ziua! Problema mea se prezinta astfel: socrii mei sunt divortati legal din 1996, dar nici in prezent nu au facu partaj. Socrul s-a mutat la amanta ... (vezi toată discuția)
Evacuare krista56 krista56 Buna seara, sotul a cumparat un apartament din banii parintilor inainte de casatorie, in 2004. In anul 2005 s-a cununat. In cursul anului 2010 relatia s-a ... (vezi toată discuția)
Ce drepturi are un fiu in casa parintilor sai? amiali amiali Buna ziua! Sunt o nora disperata!!! M-am casatorit acum 5 ani cu sotul meu si avem si o fetita impreuna. Din momentul in care ne-am casatorit am tot umblat ... (vezi toată discuția)