Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pot solicita despagubiri de la Univ. Spiru Haret?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pot solicita despagubiri de la Univ. Spiru Haret?

Buna ziua

Problema mea este urmatoarea

Am absolvit facultatea in 2008 forma de invatamint ID la universitatea Spiru Haret,intre timp aflind ca aceasta fac.pe care am urmat-o nu este acreditata nici macar avizata sa functioneze provizoriu insa diplomele eliberate de catre aceasta universitate poarta antetul ministerului educatie culturii si invatamintului ,probabil sunteti la curent cu tot acest scandal care este prezent pe toate posturile de televiziune.
In consecinta intr-o prima faza D-na Ministru Ecaterina Teodorescu a suspendat valabilitata acestor diplome emise intre 2003-2009 apoi revenind asupra deciziei la insistentele lui Mircea Geoana recunoscindu-le valabilitatea cel putin temporar valabilitatea pina la incheiera anchetei care se desfasoara acum la Spiru Haret
Intre timp univ.Spiru Haret a dat in judecata Ministerul educatiei,multi dintre colegii mei se gindesc sa faca la fel inasa eu vad problema in mod diferit
Dupa cum ar spune un purtator de cuvint o imagine spune mai mult decit o suta de mii de cuvinte sau mai bine spus imaginea publica a acestei probleme valoreaza mai mult decit cei peste o suta de mii absolventi
Imaginea universitatii a fosta facuta praf pe tot teritoriul Romaniei si cu ea odata credibilitatea tuturor absolventilor Spiru Haret pe piata muncii
In situatia data recunoastera diplomelor este tardiva si fara valoare dupa tot scandalul care sa facut asa ca darea in judecata a ministerului nu ar ajuta la nimic insa cineva trebuie sa plateasca
Patrimoniul acestei universitati este de sute de milioane de Euro,numai anul trecut au avut un profit de peste 30 milioane Euro investiti in tot felul de complexe rezidentiale de prin Bucuresti
Personal ma simt inselat de catre universitatea spiru Harte si vreau sa stiu daca ii pot da in jusecata daca se poate formula un caz pe baza celor relatate
Am aflat de la cineva nu stiu cit este de veridic ca intr-o situatie similara in Italia studenti au fost despagubiti cu milioane de euro
Poate fi incadrata in vreun fel aceasta situatie din punct devedere juridic se pot obine despagubiri din partea universitatii?
Situatia de fata are o anvergura enorma este un caz fara precedent in Romania, si poate un avocat abil ar putea formula mai clar cele spuse de mine din punct de vedere juridic pt a stabili un precedent.
Poate fi incadrata in vreun fel aceasta situatie din punct devedere juridic se pot obine despagubiri de catre studenti din partea universitatii?
Daca cele relatate de mine nu sunt de competenta dv. poate imi recomanda-ti un avocat cunoscut care sa se ocupe de cele relatate

Da, se poate formula o actiune in pretentii impotriva Universitatii Spiru Haret daca situatia o va impune in sensul ca aceasta nu va fi acreditata in cele din urma!
Presupun ca ati semnat un contract de studii. Trebuie vazut ce se mentioneaza acolo....daca ati fost indusi in eroare...
Si puteti actiona in judecata.....
Nu are nicio legatura contractul de studiu cu o astfel de actiune ... Actiunea se bazeaza pe art.998 si art.999 C.civ.
BUNA SEARA.
SI EU SUBSCRIU LA INTREBAREA PUSA DE GEORGIO34.
AR AVEA CASTIG DE CAUZA UN PROCES - CU DESPAGUBIRI MATERIALE ? ( DATORITA PREJUDICIILOR DE IMAGINE ADUSE NOUA, CA ABSOLVESTI AI ACESTEI UNIVERSITATI).
CONSIDER CA, INDIFERENT DACA PANA LA URMA VOR FI SAU NU ACREDITATE PUNCTUAL SPECIALIZARILE UNIVERSITATII SPIRU HARET, SI FORMELE DE INVATAMANT, DECLARATIILE DNEI MINISTRU SI REACTIA MEDIA AU FOST FOARTE VEHEMENTE, SI INITIAL, NU AU VIZAT CONCRET ANUMITE FORME DE INVATAMANT SAU SPECIALIZARI, CI AU FOST EMISE CU CARACTER GENERAL .
IMAGINEA NEFAVORABILA VA PERSISTA, INDIFERENT DE MODALITATEA IN CARE SE VA SOLUTIONA ANCHETA MINISTERULUI.

PESTE UN AN, NU VA MAI STII NIMENI EXACT DESPRE CE A FOST VORBA, CI VA RAMANE IDEEA DE "SPIRU HARET" CA FACULTATE CU DIPLOME ILEGALE.

EU SUNT INTERESATA DE UN ASTFEL DE DEMERS LEGAL, DEOARECE AM INVESTIT MULT TIMP SI BANI, PENTRU A DESCOPERI CA SUNT CALIFICATA GRATUIT DE PERSOANE CA ABSOLVENT AL; "Caritas al diplomelor universitare"-M.GEOANA, SI CA TREBUIE EVENTUAL SA MAI SUSTINEM INCA O DATA EXAMENUL DE LICENTA, DE PARCA NOI, STUDENTII, L-AM FI FRAUDAT! "Toti absolventii, indiferent de anul in care au terminat acele programe care nu au acoperire legala, vor sustine examene prin care sa se poata stabili ca detin cunostintele necesare pentru a intra in licenta. Apoi vor sustine examenul de finalizare a studiilor la o universitate unde pot gasi specializarile parcurse de acestia, dar care are acreditare", a declarat Ecaterina Andronescu.
Cum s-a mentionat anterior: se poate formula o actiune in pretentii impotriva acestei institutii de invatamant superior! In rest, ramana ca instanta sa se pronunte!