Forum Discuţii diverse Timp liber şi ocupaţii cu care ... povestiri din salile de judecata
Discuție deschisă în Timp liber şi ocupaţii cu care îl putem umple

povestiri din salile de judecata

Mi-ar placea foarte mult sa citesc povestiri din salile de judecata. Sunt convinsa ca multi avocati de pe forum ar avea ce povesti. Un fel de stat la taclale, avocati si neavocati...... Lucruri care i-au impresionat, chestiuni greu de rezolvat, comicarii..... si cate si mai cate....
Caragiale spunea ca cel mai tare se teme cand se afla in fata unei foi albe......
=D> Da si eu as vrea sa citesc, buna idee. =D>
Daca propunerea plauzibila prinde radacini , vom avea ce citi multe pagini interesate .
la strigarea din data de ..... dosar penal nr..... -avand ca obiect : nerespectarea hotararilor judecatoresti -cf.art.277 -Codul Muncii -
termen-I
-parti vatamate-prezent
inculpat -lipsa
martori-lipsa
se acorda alt termen in temeiul procedurii incomplete.-se amana termenul peste 30 zile.....
termen-II
-parti vatamate-prezent
inculpat- lipsa
martori -lipsa
se mentioneaza ca inculpatul a depus o cerere pentru acordarea unui nou termen pentru a-si angaja aparator.
termen.....se acorda alt termen in temeiul procedurii incomplete....peste 30 zile.
termen - III
- parti vatamate- prezent
-inculpat- lipsa
martori -lipsa

reclamatii solicita in scris si verbal aducerea cu mandat a inculpatului si a martorilor pentru solutionarea cu celeritate a cauzei.
se admite cererea.
judecatoarea propune ca sa fie amendat inculpatul si martorii .

se acorda alt termen in temeiul procedurii incomplete peste 30 de zile.

termenul-IV
parti vatamate-prezent
inculpat-lipsa
martori -lipsa

se dezbat public mandatele de aducere .
-politia Iasi....sect......mentioneaza intr-un proces-verbal ca inculpatul p.t...este bolnav (fara inscrisuri doveditoare). se precizeaza ca " a fost informat numitul...p.t...ca sa se prezinte la Judecatoria....pentru termenul din data de....

-politia Iasi...mentioneaza prin P.V. ca numitul..c.v...a fost informat sa se prezinte la Judecatoria...in calitate de martor.........si ..." avand in vedere ca este o persoana de incredere care a promis ca se va prezenta de bunavoie....promisiunea sa a fost considerabila si credibila intrucat este un cetatean de onoare ......"

-politia Iasi....pentru martorul nr.2,precizeaza in p.v. ca martorul b.c,este plecat din localitate.
-politia iasi....pentru martorul nr.3,precizeaza ca :"martorul m.m. este plecat din tara -in spania(fara inscrisuri doveditoare)
se acorda alt termen in temeiul procedurii incomplete peste 21 de zile

termenul -V-
parti vatamate-prezent
inculpat-lipsa
martori-lipsa

judecatoarea se supara (in atitudine publica)si propune in incheierea de sedinta amendarea inculpatului cu suma de 2.000 lei,a politiei de la cele trei sectoare-tot cu 2.000 lei si a martrilor cu suma de 500 lei/persoana.

se consemneaza-se acorda alt termen in temeiul procedurii incomplete peste 21 zile.

termenul -VI-
parti vatamate-prezent
inculpat-lipsa
reprezentant legal prin av.c.l.n....-prezent
martori-lipsa.

judecatoarea este "nervoasa"/"agitata"-comenteaza si intreaba reclamantii daca sunt de acord sa inceapa prima procedura a judecatii .

prin acord,se face inscrisul in declaratiile proprii de admiterea actiunii asa cum a fost formulata si se declara constituirea ca parte civila & parti vatamate.

avocatul inculpatului,comenteaza si face trimitere la neconstitutionalitatea inceperii procesului intrucat nu este inculpatul...

instanta respinge comentariul avocatului si continua dezbaterea prin intrebari cu privire la actiunea dosarului in speta.

avocatul este obligat sa raspunda in numele inculpatului lipsa- judecatoarea precizeaza ca asa este legal-

raspunsurile sale au fost aceleasi...:- nu stiu..... nu m-am documentat asupra acestei cauze....

judecatoarea...zambeste catre avocatul inculpatului...lasand de inteles ca...lasa......ca ma opresc acum....

se incheie dezbaterea publica si se acorda alt termen peste 30 de zile.

termenul VII-

parti vatamate-prezent
INCULPAT-prezent
AVOCATUL INCULPATULUI -prezent
martor nr.1-prezent
martor nr.2-absent
martor nr.3-absent
martor nr.4 -prezent

incep dezbaterile procedurii de fond.
se audiaza inculpatul.
i se aduce la cunostinta acuzatiile si incadrarea juridica .
Se precizeaza sloganul :"aveti dreptul sa taceti .......tot ceea ce spuneti poate fi in defavoarea dv...."
inculpatul este de acord si incepe procesul....
acesta face afirmatii mincinoase / sperjur la obiectul cauzei
exemplu:-
inculpatul este administratorul societatii :
instanta:-a-ti fost anuntat de catre reclamanti cu privire la sentintele judecatoresti irevocabile ?
inculpatul:- nu
instanta:- exista la dosar expertiza grafologica care dovedeste ca la data de... a-ti primit scrisoarea recomandata nr....
inculpatul umil la bara : -...a...aaa....da....am primit ceva prin 2007 ......parca...aha...da...era o scrisoare de la d-na.....care-mi scria ca ma iubeste.....
reactia justitiabililor din public ::)):)):))
partea vatamata ramane stupefiata....
avocatul :P:P
judecatoarea si procurora se uita una la alta si se inteleg din priviri.....

avocatul intervine ca sa repare gafa facuta de inculpat.. si recunoaste ca era doar sentinta nr...(a doua )
nu se consemneaza nimic.
inculpatul-eu.....stiu ca firma nu mai are activitate din anul 2002.......

se da cuvantul partilor vatamate ca sa intervina cu intrebari pentru inculpat.
partea vatamata :-"daca firma nu mai functioneaza din anul 2002,cum a-ti putut sa efectuati angajarea noastra in iunie-2003 ...????
inculpatul - firma era in reorganizare judiciara si eu aveam nevoie de angajati pentru ca aveam contracte de prestari servicii si nu aveam oameni,de aceea am angajat 500 de oameni.....

sala murmura a uimire....

judecatoarea mentioneaza a nu fi consemnata cifra si formuleaza o propozitie care sa avantajeze inculpatul in declaratie.

judecatoarea vazand ca intrebarile partilor vatamate erau din ce in ce mai concrete in dezvaluirea si a altor infractiuni,stopeaza orice intrebari si incheie declaratia inculpatului.

partea vatamata (feminina)-invoca incalcarea drepturilor sale prin interdictia si refuzul instantei de a cerceta corespunzator toate aspectele infractiunilor facute in solidar cu ceilaltii asociati (dovezile fiind depuse la dosar.

judecatoarea cheama primul martor,sfidand partile vatamate.

se incepe audierea "onorabilului domn/demnitar candidat la alegerile consiliului judetean iasi....-2008 "
judecator -ce stiti despre firma.........sunteti actionar..??
martor-da.
judecator-cine este domnul de alaturi..?
-martor-administratorul firmei.
judecator:-cine este domnul din dreapta dv.?
martor-este avocatul firmei.......
avocatul se schimba la fata si tremura.....privind umil catre demnitar...../martor.
judecatoarea da cuvantul partilor vatamate care intreaba un singur lucru admis de instanta :
-stiati ca raspunderea juridica si materiala in cazul unui prejudiciu este in solidar ?
martor:nu.

se incheie declaratia scurta.....

martor-2 - raspunde la intrebari tremurand,afirmand cateva lucruri reale cu privire la firma mama .
Recunoaste ca stia ca mai exista inca doua firme cu aceeasi activitate,aceleasi insemne la care el a fost transferat cand pe o firma...cand pe cealalta pana in ianuarie 2008,apoi...l-au dat afara ....(nu a precizat motivul).Acest martor era si autorul principal al infractiunii .

Grefiera consemneaza doar ceea ce-i dicteaza judecatoarea.

Procurora,intreaba partile vatamate daca suma pretinsa in scris ca daune reprezinta si salariile incluse in sentinte.

se raspunde -nu (de catre partile vatamate)

judecatoarea cere cuvantul procuroarei care da verdictul :

"Condamna pe inculpatul...p.t.......pentru savarsirea infractiunii de "neexecutarea unei hotarari judecatoresti definitive si irevocabile privind plata salariilor in termen de 15 zile de la data cererii de executare adresate angajatorului de partea interesata "
Face in cauza aplicarea art.71,64 lit.a,teza II,b,-Cod Penal.
In temeiul art.81-Cod Penal si art.71 alin.5 -Cod Penal,dispune suspendarea conditionata a executarii pedepsei principale si a pedepselor accesorii pe o durata de 2(doi) ani si 3(trei)luni ,care constituie termen de incercare calculat potrivit art.82 -Cod Penal.

Atrage atentia inculpatului asupra disp.art.83 -Cod Penal.
Respinge pretentiile civile in valoare de 15.000 lei solicitate de partea civila...X. si suma de 10.000 lei solicitata de partea civila ....Y....

In temeiul art.191-Cod Procedura Penala obliga inculpatul sa plateasca statului cheltuieli judiciare in suma de 200 lei .

Cu apel in 10 zile de la pronuntare.

pronuntata in sedinta publica ,astazi 16 iunie-2008.

=D>=D>=D>=D>=D>=D>=D>=D>=D>=D>

urmeaza aventuri in instanta ca o continuitate funny #-o#-o#-o#-o

:((:((:((:((:((:((:((-partile vatamate.

X-(X-(X-(X-(X-(-avocatului.

X-(X-(X-(X-(X-(furia sefului tribunalului care este presedintele in recurs.
ca razbunare fata de partile vatamate judeca odata si apelul inculpatului si recursul partilor vatamate....

in doua termene-unul cu amanarea pentru ca inculpatul a depus o cerere de a-si angaja aparator....si un termen la care s-a prezentat doar aparatorul(acelasi avocat ...c.l.n) cand fara nici o cercetare,analiza a dosarului ori a cererilor....s-a dat dosarul pe dreapta spunand ca ramane in pronuntare.

Dupa dezbateri.....trebuia sa aiba loc pronuntarea...insa...nu s-a mai deschis usa judecatii.....

Judecatorul....(presedintele tribunalului....umbla ca trasnit intr-o agitatie mare cand pe hol...cand afara...pana a aparut o doamna..cu un audi gri metalizat cu nr.de Bucuresti.....

Adiscutat cu presedintele tribunalului afara ....in spatele judecatoriei...apoi...aceeasi persoana feminina a discutat si cu celalalt judecator din complet...erau f.agitati...doamna gesticula mere....

am privit totul de la circa 100m si nu intelegeam ce se petrece.....
Am inteles dupa doua saptamani ce se intampla ...prin verdictul primit

RESPINS ACTIUNE....si imputarea sumei de 50 lei cheltuieli judiciare doar partilor vatamate nu si inculpatului........

Ceea ce a urmat ca demersuri a fost doar ca imputarea pentru partile vatamate a cheltuielilor judiciare in sume diverse imputabile si executorii de drept....

CE PARERE AVETI DE O ASEMENEA PERFORMANTA A UNUI PROCES CIVIL JUDECAT CU "ATAT CELERITATE"..........................

X-(X-(X-(X-(=D>=D>=D>=D>=D>=D>=D>=D>

Intreb si eu, chiar e pe bune?
Sau e doar o parodie? X-(
Pe bune! Oricat de incredibil ar fi .Si eu am auzit cazuri asemanatoare .