avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 755 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Ordonanta privind restituirea taxei de mediu pentru ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Ordonanta privind restituirea taxei de mediu pentru inmatricularea auto

Buna ziua,
La 1 septembrie s-a publicat Ordonanta Guvernului nr. 40/2015 care prevede restituirea taxei auto incasata de satul roman incepand intre anii 2007 - 2013. La acel moment, desi ordonanta intra in vigoare de pe 3 septembrie, s-a mentionat ca ea se va putea aplica numai dupa aparitia normelor metodologice ... tot atunci s-a spus ca, restituirile, esalonate pe 5 ani (?!) se vor putea acorda numai taxelor platite dupa 1 ianuarie 2010, cele achitate anterior cazand sub incidenta prescriptiei fiscale (!). In cazul meu, masina care o detin este inmatriculata in Romania in anul 2007, cand am platit si taxa - cum s-o fi numit atunci - auto/de mediu/de prima inmatriculare ... ulterior in 2009, in urma unei cereri depuse la fisc mi s-a returnat circa 50% din valoarea ei, ajungand la valoarea care se percepea in acel moment. Acum sunt eligibil pentru recuperarea sumei ramase conform Ordonantei Guvernului nr. 40/2015? Daca nu, la vanzarea masinii mai trebuie platita taxa actuala de mediu? Sau numai o diferenta (daca exista)?
Multumesc.

Alte discuții în legătură

Recuperare taxa auto n_roxxanne n_roxxanne Daca am platit taxa auto pentru prima inmatriculare a unei masini cumparata in Romania dar adusa de afara in luna iulie 2014 pot cere recuperarea ei?multumesc. (vezi toată discuția)
Timbrul de mediu madanina29 madanina29 Va rog sa imi spuneti daca as putea sa recuperez timbrul de mediu prin instanta de judecata intrucat am depus la ANAF o cerere si mi s-a raspuns ca nu pot ... (vezi toată discuția)
Restituire taxa de poluare amihai1 amihai1 Eu am plătit taxa de poluare la ANAF in Februarie 2010. Imi puteți spune daca pot solicita returnarea acesteia,chiar daca au trecut 5 ani de la termenul de ... (vezi toată discuția)