avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 925 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Deducere personala angajat
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Deducere personala angajat

Buna ziua,

Sotul meu are un contract de munca incheiat cu 1 dec.2015 pe o societate al carei actionar si este, in functia de muncitor necalificat. Salariul din CIM este de 1.050RON. De asemenea, are in intretienere pe mama lui si copilul nostru. Eu am un salariu mai mare de 3000 RON la un alt angajator, desigur nu am putut avea persoane in intretinere.

Intrebarea mea este, ce salariu ar trebui sa ia mana sotul meu, luand in considerare si deducerea pentru persoanele aflate in intretinere?


Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!

Cel mai recent răspuns: ana-cer , moderator 21:58, 14 Ianuarie 2016
Aalariul brut : 1050 lei

reţineri angajat :
CAS individual 10.5 % - 110 lei
Şomaj 0.5 % - 5 lei
Asigurări de sănătate 5.5 %- 58 lei
deducerea personala - 2 pers - 500 lei

impozit - 16 % - 63 lei

salariul net : 814 lei.
Va multumesc foarte mult pentru raspuns!

Se pare ca e o greseala a contabilului firmei noastre, intrucat pe fluturasul de plata impozitul este de 70RON, deducerile personale sunt de 440RON, salariul in mana fiind de 807RON.
Nu sunt contabil , asa ca nu pot spune daca contabilul dvs a gresit ... probabil ca greseala sa fie si la calculul facut de mine.

Poate unul dintre colegii de specialitate , va posta un calcul exact al salariului dvs.
Ultima modificare: Marți, 12 Ianuarie 2016
Cornel Vasile, Consilier juridic
Contabilul a calculat corect.Deducerea majorata (500 lei) se aplica incepand cu veniturile lunii ianuarie 2016
agherghina a scris:

Contabilul a calculat corect....


De unde ati dedus dvs ca a calculat corect ???

Deducerea luata in calcul de acel contabil este de 440 lei si nu de 500 lei asa cum ati mentionat si dvs.

Alte discuții în legătură

Deducere pe salariu maria2003 maria2003 Buna ziua, as dori o lamurire despre deducere pe salariu. Sunt platita cu minimul pe economie. Deducerea se aplica pentru ca am un copil minor in ... (vezi toată discuția)
Nelamuriri in legatura cu salariul meu! andreifekete andreifekete Buna! Nu inteleg foarte bine fluturasul meu, tichetele de masa le primesc pe langa salariul net sau se incadreaza in salariul net? Am asa: Salariu de ... (vezi toată discuția)
Calcul concediu medical Izabella96 Izabella96 Buna ziua,ma puteți ajuta și pe mine cu calcularea concediului medical...salariul brut pe ultimele 6 luni este de 8500 lei...zile lucrătoare in ultimele 6 ... (vezi toată discuția)