Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Deducere personala angajat
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Deducere personala angajat

Buna ziua,

Sotul meu are un contract de munca incheiat cu 1 dec.2015 pe o societate al carei actionar si este, in functia de muncitor necalificat. Salariul din CIM este de 1.050RON. De asemenea, are in intretienere pe mama lui si copilul nostru. Eu am un salariu mai mare de 3000 RON la un alt angajator, desigur nu am putut avea persoane in intretinere.

Intrebarea mea este, ce salariu ar trebui sa ia mana sotul meu, luand in considerare si deducerea pentru persoanele aflate in intretinere?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!

Aalariul brut : 1050 lei

reţineri angajat :
CAS individual 10.5 % - 110 lei
Şomaj 0.5 % - 5 lei
Asigurări de sănătate 5.5 %- 58 lei
deducerea personala - 2 pers - 500 lei

impozit - 16 % - 63 lei

salariul net : 814 lei.
Va multumesc foarte mult pentru raspuns!

Se pare ca e o greseala a contabilului firmei noastre, intrucat pe fluturasul de plata impozitul este de 70RON, deducerile personale sunt de 440RON, salariul in mana fiind de 807RON.
Nu sunt contabil , asa ca nu pot spune daca contabilul dvs a gresit ... probabil ca greseala sa fie si la calculul facut de mine.

Poate unul dintre colegii de specialitate , va posta un calcul exact al salariului dvs.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Contabilul a calculat corect.Deducerea majorata (500 lei) se aplica incepand cu veniturile lunii ianuarie 2016
agherghina a scris:

Contabilul a calculat corect....

De unde ati dedus dvs ca a calculat corect ???

Deducerea luata in calcul de acel contabil este de 440 lei si nu de 500 lei asa cum ati mentionat si dvs.