Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj

Bună seara! Am divorţat de soţul meu, iar după 7 luni ne-am împăcat, dar nu ne-am căsătorit legal, trăim ţn concubinaj. În urma acestei împăcări, am cumpărat un imobil (o garsonieră), contribuind fiecare cu câte jumătate din preţul dat pe imobil (31.000 RON). Relaţia dintre noi nu merge deloc bine, eu doresc să vând locuinţa, să-mi iau partea şi să plec. Spuneţi-mi vă rog, am vreo şansă, să-mi recuperez banii? Care sunt procedurile şi costurile? Vă mulţumesc foarte mult!
Gabrielakim, utilizator
ati cumparat-o pe cote parti, sunteti ambii proprietari in acte ?
Da. Suntem trecuţi amândoi ca proprietari.
Gabrielakim, utilizator
puteti sa va vindeti cota daca gasiti cumparator sau va trebui sa iesiti din indiviziune amiabil sau in instanta.
El nu vrea să-şi vândă partea, iar cumpărător, este imposibil. Nu vrea nimeni să cumpere jumătate de garsonieră să locuiască cu el.
Ati incercat sa gasiti cumparator ? Bineinteles, pretul va fi mai mic, sub pretul pietei pt ca respectivul cumparator nu va sta cu el, ci va actiona in instanta pt a iesi din indiviziune.

In instanta, mergeti si depuneti cerere pt iesirea din indiviziune, trebuie sa cereti ceva- fie ca vi se atribuie dvs casa si sa ii dati sulta pt cota sa, fie invers, fie sa se vanda si sa se imparta banii.
Taxa de timbru e de 3 % din valoarea bunului si se achita la administratia financiara.
Timp.. destul, poate dura si cativa ani.