Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Reglementari transport national si international in ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Reglementari transport national si international in cont propriu SUV sau utilitara cu remorca!

Buna ziua,
Sunt posesor al unui permis de conducere cu toate categoriile! Am doua autovehicule, un OPEL Frontera (2000 cmc/85kW, masa max 2450 kg, poate tracta 2800 kg) si un Ford Ranger ( considerata autoutilitara -2200 cmc/110 Kw, masa max. 3200 kg, poate tracta 3350 kg) si o remorca platforma doua axe cu masa max. 2500 kg - proprie 553 kg + sarcina utila 1947 kg.
Doresc sa iau si sa transport din Germania un autoturism avariat in greutate de 1900 kg. Eu pot folosi oricare din autovehicule, dar doresc sa stiu daca exista diferente privitor la autovehiculul care tracteaza.
Exista limitari in ce priveste greutatea ansamblului total, obligatie remorca auto in loc de remorca platforma, necesitate tahograf sau atestate speciale?
Va multumesc anticipat.
blackmephisto, utilizator