avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 970 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Reglementari transport national si international in ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Reglementari transport national si international in cont propriu SUV sau utilitara cu remorca!

Buna ziua,
Sunt posesor al unui permis de conducere cu toate categoriile! Am doua autovehicule, un OPEL Frontera (2000 cmc/85kW, masa max 2450 kg, poate tracta 2800 kg) si un Ford Ranger ( considerata autoutilitara -2200 cmc/110 Kw, masa max. 3200 kg, poate tracta 3350 kg) si o remorca platforma doua axe cu masa max. 2500 kg - proprie 553 kg + sarcina utila 1947 kg.
Doresc sa iau si sa transport din Germania un autoturism avariat in greutate de 1900 kg. Eu pot folosi oricare din autovehicule, dar doresc sa stiu daca exista diferente privitor la autovehiculul care tracteaza.
Exista limitari in ce priveste greutatea ansamblului total, obligatie remorca auto in loc de remorca platforma, necesitate tahograf sau atestate speciale?
Va multumesc anticipat.
Ultima modificare: Luni, 25 Ianuarie 2016
blackmephisto, utilizator

Alte discuții în legătură

Autoturism mma 2500 kg+ platforma 2700 kg mma? justskyzzo justskyzzo Buna tuturor, Am cautat pretutindeni dar nu gasesc nimic mai detaliat in privinta remorcarii unei platforme auto.Din start permisul imi va permite lucrul asta ... (vezi toată discuția)
Pentru masina electrica trebuie permis de conducere? marinescu112233 marinescu112233 pentru masina electrica trebuie permis de conducere sau daca nu atunci ce trebuie sa poti circula (vezi toată discuția)
Ce am voie cu categoria b draganjvc draganjvc am un opel astra h de 1380kg greutatea proprie si 1920 kg maxim autorizat si o rulota de 970kg greutatea proprie si 1000kg maxim autorizat .cu disc de ... (vezi toată discuția)