Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contracte de munca a cate 4 ore fiecare, ....
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contracte de munca a cate 4 ore fiecare, ....

Va rog sa ma ajutati si sa imi spuneti

- daca intr-o institutie publica
un salariat poate avea 2 contracte de munca,
a cate 4 ore fiecare, platit pentru fiecare munca in parte, ...
Orice salariat are dreptul de a muncii, la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea (art. 35 alin. (1) din Codul muncii ).
Fac exceptie de la aceste prevederi situatiile in care prin lege sunt prevazute incompatibilitati pentru cumulul unor functii.

Codul muncii nu face distinctia intre diferitele tipuri de contracte de munca care pot fi incheiate de o singura persoana si nici nu limiteaza numarul contractelor de munca incheiate de o singura persoana, astfel incat acestea pot fi, dupa caz, cu norma intreaga sau cu timp partial, pe perioada nedeterminata sau pe perioada determina, la angajatori diferiti sau la acelasi angajator.

In speta, persoana respectiva poate incheia c.i.m. cu timp partial cu un acelasi angajator chiar daca mai are un c.i.m. incheiat cu acesta.
Va rog sa imi mai spuneti
daca salariatul are deja CIM, cu 8 ore,
iar postul sau este prins cu norma intreaga, doar pentru o singura functie,

directorul institutiei publice poate sa transforme acest post
in 2 posturi diferite, cu 2 CIM-uri diferite, a cate 4 ore fiecare, dar cu acelasi angajat ?

Nu poate modifica organigrama, decat daca are in competenta asa ceva.
Directorul institutiei poate propune modificari,
iar ordonatorul principal de credite (= institutia ierarhic superioara ) le apoba sau nu.

Este posibil ca institutia ierarhic superioara sa aprobe asa ceva ?
Intr-o institutie publica pot exista si salariati /posturi cu 4 ore de munca ?
Este posibil ca dintr-un post de 8 ore/zi sa se faca doua cu 4 ore/zi cu salariul corespunzator.