Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident trecere de pietoni
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident trecere de pietoni

Bunica mea, a fost accidentata pe trecerea de pietoni, avand copilul meu in brate. Copilul a fost proiectat pe capota masinii si apoi pe trotuar. Bunica a fost transportata la spital pentru interventie chirurgicala la picior. Nu stim cine a fost vinovat de producerea accidentului, iar politia nu vrea sa-mi elibereze PV si Anexa 2. Ce este de facut in aceasta situatie.
Va multumesc.
buna ziua!
cum nu se stie cine este vinovat? daca bunica traversa regulamentar si anume pe trecerea de pietoni e vinovat conducatorul auto pentru neacordare prioritate la trecerea de pietoni, in cazul acesta soldandu-se cu accidentarea a doua persoane. e am trecut printr-o astfel de situatie fiind conducatorul auto, insa persoana fiind usor lovita nu a depus plangere si aceasta pentru ca avea si ea o parete de vina traversand prin loc permis dar in fuga iesind din spatele unui microbus. cu toate acestea eu am avut permisul suspendat 30 de zile pentru neacordare de prioritoate. conducatorul auto trebuie sa conduca preventiv evitand orce pericol de accident, atunci de ce nu se stie cine e vinovat in cazul bunici si copilului?
Pentru ca bunica a fost transportata impreuna cu copilul de o ambulanta la spital, iar politia nu binevoieste sa elibereze PV de constatare, decat in urma unei plingeri, iar bunica este internata. Nu s-a mediatizat acest caz in ziua respectiva.
Ca parte implicata in accident ,politia avea obligatia sa elibereze PV .
Daca autorul este necunoscut,adresati-va FPVS [ link extern ] .
Dac au vost victime ,cazul este cercetat si de parchet .Aflati unde se afla dosarul de cercetare, asta printr-o cerere catre politie cum ca vreti sa studiati dosarul ,sa va furnizeze date despre el .
Daca refuza sau nu raspund ,adresati-va mai sus ... sa se cerceteze de politia procedeaza asa .
Termenul e de 30 zile si pana atunci strangeti cat mai multe probe posibile . De unde ati aflat de circumstantele producerii accidentului?
De la bunica, pentru ca inca nu a murit, este constienta.
Multumesc pentru raspuns.
~ Conținut șters la cerere ~