Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... Finantare nerambursabila pt. salarii
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

Finantare nerambursabila pt. salarii

Ma poate ajuta cineva la implementarea programulu "Bani pentru echipa" prin care se dau jumatare din costurile salariale. Am auzit ca este pentru lucratorii defavorizat.
[ link extern ] /
Exista o finantare europeana care sa-ti dea bani de salarii ??
Nu am inteles cu exactitate ceea ce doriti! Si nu am auzit de nici un program care sa dea bani pentru plata salariilor!:)
Marcel56 a scris:

Ma poate ajuta cineva la implementarea programulu "Bani pentru echipa" prin care se dau jumatare din costurile salariale. Am auzit ca este pentru lucratorii defavorizat.
[ link extern ] /

Daca "ati auzit doar" ... inseamna ca aveti nevoie de cineva care sa va ajute in accesarea programului.
Daca doriti ajutor pentru implementarea programului insemna ca ati abtinut aprobarea.

Reveniti cu detalii concrete.

Pentru informatii suplimentare e bine sa cititi legislatia specifica direct de pe [ link extern ]
•Ordin nr. 308/26.03.2009 al ministrului muncii, familiei şi protecţiei sociale privind aprobarea Schemei de ajutor de stat pentru ocuparea forţei de muncă "Bani pentru completarea echipei" (M.O. nr. 256/17.04.2009)
•Ordin nr. 309/26.03.2009 al ministrului muncii, familiei şi protecţiei sociale privind aprobarea Schemei de ajutor de stat pentru formare profesională generală şi specifică "Bani pentru formare profesională" (M.O. nr. 256/17.04.2009)
•Ordin nr. 310/26.03.2009 al ministrului muncii, familiei şi protecţiei sociale privind aprobarea Schemei de ajutor de minimis "Bani pentru sănătatea şi siguranţa salariaţilor" (M.O. nr. 256./17.04.2009)

Detalii veti gasi si pe: [ link extern ]

SC QCERT SRL , Consultant resurse umane
"BANI PENTRU COMPLETAREA ECHIPEI!
Întreprinderile pot primi sprijin financiar pentru angajarea de noi salariați. Noii angajați pot fi șomeri, inclusiv șomeri de lungă durată, membrii ai unei minorități etnice sau persoane cu dizabilități. Sprijinul financiar constă în acordarea a 50% din costurile salariale ale noilor angajați pentru o perioadă de maxim 24 de luni. În cazul angajării unor persoane cu dizabilități, întreprinderea poate primi sprijin financiar de până la 75% din costurile salariale."
"73 - Sprijin financiar pentru ocupare"
POS DRU 2007-2013

Mai sunteti sceptici?
Marcel56 a scris:

"BANI PENTRU COMPLETAREA ECHIPEI!
Întreprinderile pot primi sprijin financiar pentru angajarea de noi salariați.
Noii angajați pot fi șomeri, inclusiv șomeri de lungă durată, membrii ai unei minorități etnice sau persoane cu dizabilități. Sprijinul financiar constă în acordarea a 50% din costurile salariale ale noilor angajați pentru o perioadă de maxim 24 de luni. În cazul angajării unor persoane cu dizabilități, întreprinderea poate primi sprijin financiar de până la 75% din costurile salariale."
"73 - Sprijin financiar pentru ocupare"
POS DRU 2007-2013

Mai sunteti sceptici?

Dupa cum v-am spus in mesajul anterior, nu aveti nevoie de sprijin pentru implementare ci pentru documentarea cerererii in vederea aprobarii.
In primul rand trebuie sa indepliniti conditiile de eligibilitate fapt pentru care vedeti daca indepliniti conditiile din:
•Ordin nr. 308/26.03.2009 al ministrului muncii, familiei şi protecţiei sociale privind aprobarea Schemei de ajutor de stat pentru ocuparea forţei de muncă "Bani pentru completarea echipei" (M.O. nr. 256/17.04.2009)
Apoi, in functie de ce activitatea pe care o dezvoltati prin celelalte programe s-ar putea sa aveti mai multe avantaje.
Pe scurt, daca vreti sa fiti ajutat, dati detalii privind specificul societatii , nr. angajati, obective, etc.
Sunt mai multe proiecte in care salariile sunt eligibile.
SC QCERT SRL , Consultant resurse umane