Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Se mai poate beneficia de scutirea de impozit ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Se mai poate beneficia de scutirea de impozit prevazuta de Codul Fiscal, daca acesta face trimitere la o lege care a fost abrogata?

Concret:
Art. 456, al. 1), lit. p) din Codul Fiscal (L 227/2015) prevede, la capitolul scutiri de impozit/taxa pe cladiri faptul ca acesta nu se datoreaza pentru: p) clădirea folosită ca domiciliu şi/sau alte clădiri aflate în proprietatea sau coproprietatea persoanelor prevăzute la art. 2 lit. a), c) - e) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 82/2006 pentru recunoaşterea meritelor personalului armatei participant la acţiuni militare şi acordarea unor drepturi acestuia şi urmaşilor celui decedat, aprobată cu modificări prin Legea nr. 111/2007, cu modificările şi completările ulterioare;
Insa, Art 2, lit. b)/OG. 82/ 15.03.2006 - amintita mai sus in codul Fiscal - defineste actiunile militare prin misiunile prevazute la art. 2, lit. a)-f) din Legea nr. 42/2004.
OG 82/2006, mai face referire la Legea 42/2004 unde, la art 10, al. 2) prevede ca: Acţiunile militare desfăşurate înainte de intrarea în vigoare a Legii nr. 42/2004, cu modificările ulterioare, se asimilează prin ordin al ministrului apărării, cu tipurile de misiuni prevăzute de aceasta.
Intre timp, prin Art. 29 din legea 121/2011 a fost abrogata Legea 42/2004.
In aceste conditii, persoanele interesate, mai au dreptul sa solicite consilului local scutirea prevazuta de Art. 456, al. 1), lit. p) din Codul fiscal (L 227/2015)?
ctm, utilizator