Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajator in insolventa
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajator in insolventa

Buna ziua,

Am o nelamurire in ceea ce priveste situatia mea cu privire la nerecuperare salariului aferent celor 20 de zile lucratoare de preaviz.
Incepand cu data de 02.11.2015 am primit o notificare de la angajator precum ca
incepand cu acea data intru in preaviz datorita faptului ca societatea traverseaza o perioada mai dificila, etc.Am efectuat acele 20 de zile, contractul meu de munca supendandu-se cu data de 02.12.2015.Nu mi-a fost platit preavizul asa ca pe data de 02.02.2016 am sesizat I.T.M-ul,am primit raspuns la sesizare pe data de 17.02.2016 precum, ca, angajatorul incepand cu data de 02.02.2016 a intrat in insolventa asa ca nu v-a putea plati niciun fel de datorie nascuta anterior insolventei.
In incheierea raspunsului de la ITM sunt sfatuita daca ma consider prejudiciata sa ma adresez instantei judecatoresti competente.
Intrebare care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmez de aici incolo si sansele de a-mi recupera salariul fiind o actiune individuala?
Si nu inteleg ei imi datoreaza drepturi salariale din 2015 ce legatura are acest fapt cu insolventa din 2016?
Daca a intrat in insolventa luati legatura, mai intai, cu administratorul judiciar si vedeti ce va spune.
Buna dimineata,

Am citit raspunsul Dvs dar nu stiu cum sa iau legatura cu administratorul judiciar si nici nu stiu cine e.Firma se afla in alt judet decat cel de resedinta si chiar daca dau telefon sub nicio forma nu o sa vrea nimeni sa comunice si sa-mi dea detalii deoarece i-am reclamat de doua ori anul trecut odata la CAS pt neplata concediilor medicale si la ITM pt neplata salariului pe 3 luni.
Deci , daca este si o alta alternativa?

Multumesc
Nu exista o alta alternativa , decat cele mentionate mai sus.

Daca doriti puteti posta denumirea angajatorului , astfel sa va putem ajuta in aflarea administratorului judiciar.
Buna dimineata,

Numele angajatorului este S,C.Interagro SRL Zimnicea jud Teleorman.

Multumesc
Tribunalul Teleorman a decis desemnarea ca administrator judiciar provizoriu pe CITR Filiala Bucureşti SPRL şi ZRP INSOLVENCY SPRL
[ link extern ]

CITR Filiala Bucuresti SPRL - Casa de Insolventa Transilvania Filiala Bucuresti SPRL
date contact: [ link extern ]

ZRP INSOLVENCY SPRL
date contact : [ link extern ] /