Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie

Buna seara! pentru venituri obținute în afara salariului de baza se pot depune la casa de pensii fisele fiscale cu veniturile si taxele pt cas, etc.?
1. Daca aveti mai multi angajatori fiecare dintre ei depune la ANAF Declaratiile nominale lunare (D112) care cuprind, pentru fiecare persoana, veniturile obtinute si contributiile datorate.

2. Dvs. nu trebuie sa depuneti nimic la Casa de Pensii.
Mulțumesc
Buna seara! am 11 ani gr. II de munca. Pt. aceasta perioada se adauga ani la stagiu de cotizare(si fizic si valoric) pt. pensie?
Daca sunt in procent de 100% aduc:
-Un stagiu aferent de 2 ani si 9 luni(3 luni/an).
- O majorare de punctaj de 25%
- O reducere cu 2 ani a varstei standard de pensionare.
Va multumesc!

Se adauga la pensie si punctajul aferent acestor ani?

[mesaj editat - 1.3 din regulament]
Gabriela Pintea, Consilier juridic