avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 998 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Anulare acord de recunoastere a vinovatiei
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Anulare acord de recunoastere a vinovatiei

Buna ziua! Sa trec direct la subiect!

Am luat acord de recunostere a vinovatiei incheiat in fata procurorului!
Au trecut 10 zile de cand puteam sa il contest dar eu am semnat si am fost deacord.

Mai sunt ceva mijloace prin care sa motivez acest acord pentru a se anula si sa ma trimita in judecata.
Consider ca am fost pacalit de avocat atunci cand am facut acordul iar pedeapsa e prea mare plus ca am recunoscut niste fapte pt care am fost acuzat , dar nu sunt adevarate.
Inteleg ca nu se mai poate face nimic dar exista ceva solutie ?

Sau s-a mai anulat in Romania acorduri de recunostinta a vinovatiei?
Un articol in care se mentioneaza ca puteti sa va retrageti acordul pana la validarea lui de catre instant. Faceti o cerere la procuror in acest sens.
Daca nu, prezentati-va in instanta. Veti fi citat pentru validarea acordului de vinovatie de catre instanta.

[ link extern ]
Dacă nu a ajuns la instanta și nu s-a judecat cazul puteți sa declarați ca nu sunteți de acord.

Dacă deja s-a judecat nu mai aveți ce sa faceți.

La instanta puteți primi pedeapsa mai mica dar cu executare dacă va judecați fără acord.
Puteti retracta in instanta.
Daca o da aiurea desi are dreptul...la retractare o poate pati...

Mai bine sta cuminte...

Daca nu are pedeapsa cu executare e bine sa nu se complice...

Daca are pedeapsa cu executare si e mare e alta discutie...
Eu nu am vazut un acord care sa fie corect, procurorul vrea intotdeauna maxim din ceea ce poate obtine in instanta, inculpatul poate spera la mai mult daca se judeca in procedura normala.

Alte discuții în legătură

Dosar penal - refuz probe biologice, consecinte antonviorel antonviorel buna seara am mare nevoie de parerea dv. pe scurt: in sept. 2015 am fost cu masina la spalatoria din com. , acolo am consumat alcool ,la plecare m-a ... (vezi toată discuția)
Stadiu dosar:fond; obiect dosar:sesizarea cu acordul de recunoastere a vinovatiei (art 4b3 ncpp) cosmin_curuci cosmin_curuci Buna ziua, sa spun pe scurt...am facut prostia de a ma sui la volan beat,sa imi cumpar un pachet de tigari intr-o seara,am fost prins,dus la recoltare probe ... (vezi toată discuția)
Acord de recunoastere a vinovatiei vs procedura simplificata aidu aidu Ce diferenta e intre institutia acordului de recunoastere a vinovatiei si procedura simplificata? Ambele situatii atrag reducerea cu 1/3 a limitelor ... (vezi toată discuția)