Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... salariat la stat si la privat
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

salariat la stat si la privat

Daca un functionar public sau au angajat al statului mai poate presta si alte munci in afara orelor se serviciu in situatia in care nu exista conflict de interese .

Precizați dacă este vorba despre un funcționar public sau despre un angajat cu contract de muncă. Funcționarii publici au legislație specifică.
Este vorba despre un functionar public angajat in administratia publica locala.
Potrivit prevederilor art.96 alin.1 tezaa II-a din Legea nr.161/2003, funcţionarii publici, funcţionarii publici parlamentari şi funcţionarii publici cu statut special pot exercita funcţii în alte domenii de activitate din sectorul privat, care nu sunt în legătură directă sau indirectă cu atribuţiile exercitate ca funcţionar public, funcţionar public parlamentar sau funcţionar public cu statut special, potrivit fişei postului.

Prin urmare, puteti incheia un c.i.m. in sectorul privat in alte domenii de activitate care nu sunt în legătură directă sau indirectă cu atribuţiile exercitate ca funcţionar public, potrivit fisei postului.
Multumesc. Avand in vedere ca sunt angajat si saptamanal lucrez 40 de ore(5*8) cate ore mai pot sa prestez pe zi sau pe luna in conditiile legii la al doilea loc de munca?
Tot 8 ore normale de lucru.