Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... INCADRARI - SCUTIRE IMPOZIT
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

INCADRARI - SCUTIRE IMPOZIT

Buna ziua ,

va rog ma puteti ajuta

daca dorim sa nebeficiam ca firma DE SOFT, de scutire de impozit, atunci de ex daca am un angajat care a absolvit stiinte economice il pot incadra ca programator avand studii superioare? sau tb sa aiba studii de specialitate?

Activitatea de creaţie de programe pentru calculator, în sensul prevederilor Legii nr. 571/2003,
cu modificările şi completările ulterioare, reprezintă prestarea efectivă a uneia dintre activităţile de
creare de programe pentru calculator corespunzătoare ocupaţiilor specifice menţionate în anexă- vezi activitatile ce sunt trecute in anexa.

e bine ca in contractele incheiate pe acest departament veniturile facturate sa corespunda acestor activitati definite prin lege in anexa de mai jos..

extras din lege:

Potrivit art. 55 alin. (4) lit. l) din Codul fiscal, salariații ce au ca atribuții crearea de programe pentru calculatoare beneficiază de scutire de impozit pentru venitul din salarii. Ordinul MFP nr. 835/2015, publicat recent în Monitorul Oficial, stabilește condițiile în care se poate exercita această scutire.
Ordinul detaliaza urmatoarele aspecte:
• tipul postului și încadrarea persoanei;
• documentația minimă a dosarului justificativ;
• condițiile pe care trebuie să le îndeplinească angajatorul, respectiv activitățile considerate ca fiind de creare de programe.
În esenţă, scutirea de impozit pe venitul din salarii se realizează la angajatorii ce au ca obiect de activitate crearea de programe pentru calculator, ce au realizat în anul precedent un venit din comercializarea softurilor de cel puțin 10.000 dolari, pentru fiecare angajat ce va beneficia de scutire de impozit pe venitul din salarii. Prin împărțirea cifrei de afaceri din vânzările de soft la acest plafon, se va determina numărul maxim de salariați ce beneficiază de scutire.
Calculul plafonului se efectuează la cursul valutar mediu al fiecărei luni în care s-a înregistrat venitul. Se prezumă că veniturile din vânzările de soft sunt contabilizate distinct de celelalte venituri ale societății și se regăsesc în balanțele analitice.
Codurile CAEN aferente activităților de creare de programe pentru calculator sunt 5821, 5829, 6201, 6202, 6209.
Posturile pentru care se va acorda scutirea de impozit, respectand si celelalte conditii ale actului normativ sunt:
• Administrator baze de date
• Analist
• Inginer de sistem în informatică
• Inginer de sistem software
• Manager de proiect informatic
• Programator
• Proiectant de sisteme informatice
• Programator de sistem informatic
Dosarul cuprinzând documentele justificative se va păstra la sediul angajatorului și acesta cuprinde următoarele documente:
• actul constitutiv, în cazul societăţilor comerciale;
• organigrama angajatorului;
• fişa postului;
• copia legalizată a diplomei acordate după finalizarea studiilor în învăţământul universitar de lungă durată, însoţită de copia legalizată a foii matricole sau, după caz, a suplimentului la diplomă, respectiv copia legalizată a diplomei acordate după finalizarea ciclului I de studii universitare de licenţă, însoţită de copia legalizată a suplimentului la diplomă, respectiv copia legalizată a atestatului de echivalare a diplomei;
• copia legalizată a contractului individual de muncă;
• statul de plată întocmit separat pentru angajaţii care beneficiază de scutirea de la plata impozitului pe veniturile din salarii;
• comanda internă, aprobată de organul de conducere abilitat al angajatorului, care să ateste procesul de creaţie de programe pentru calculator;
• balanţa analitică în care să fie reflectate distinct veniturile din activitatea de creaţie de programe pentru calculator.
Persoana ce beneficiază de scutire trebuie să fie încadrată într-un compartiment specializat de informatică, evidențiat distinct în organigrama angajatorului, cum ar fi centru de calcul, direcție, departament, serviciu, birou etc și se poate beneficia de această scutire indiferent de momentul angajării şi fără a fi condiţionată de contribuţia acesteia la realizarea plafonului minim de venit.
Față de prevederile anterioare nu mai sunt enumerate specializările universitare.
ANEXĂ
LISTA
cuprinzând ocupaţiile specifice activităţilor de creaţie de programe pentru calculator

Ocupaţia Descrierea activităţii
1.
Administrator
baze de date
Activităţi de furnizare a expertizei de specialitate şi a asistenţei practice în
managementul sistemelor de baze de date şi în utilizarea datelor informatice
pentru a răspunde cerinţelor sistemului informatic în orice moment al ciclului
de viaţă, în conformitate cu criteriile de calitate definite
2.
Analist
Activităţi de realizare a analizei în vederea definirii specificaţiilor pentru
construirea efectivă a sistemelor informatice, susceptibile să răspundă
cerinţelor utilizatorilor
3.
Inginer de
sistem în
informatică
Activităţi care combină aptitudinile analitice şi de proiectare cu cunoştinţe
adecvate de tehnologie software şi hardware, în vederea definirii, proiectării,
realizării, testării, implementării şi modificării sistemelor informatice ce conţin
software ca principală componentă
4,
Inginer de
sistem
software
Activităţi de adaptare şi/sau de armonizare a soluţiilor hardware, software şi a
sistemelor de operare, precum şi a aplicaţiilor existente ori proiectate la
necesităţile reale sau estimate ale utilizatorilor, în vederea îndeplinirii cerinţelor
privind satisfacerea gradului de solicitare (timpul de răspuns)
5.
Manager de
proiect
informatic
Activităţi de coordonare a sistemelor de dezvoltare specifice aplicaţiilor
informatice majore, inclusiv coordonarea personalului şi urmărirea cerinţelor
proiectelor (informaţii/date necesare, programare, analiză). Managerii de
proiect dezvoltă, planifică, analizează, estimează şi stabilesc priorităţile aferente
componentelor ce urmează să fie realizate, precum şi fazele şi termenele de
execuţie a proiectelor.
6.
Programator
Activităţi de realizare a programelor pentru calculator, conform unor specificaţii
predefinite, şi asamblarea lor în sisteme coerente, inclusiv testarea în vederea
asigurării conformităţii cu specificaţiile

7.
Proiectant de
sisteme
informatice
Activităţi care combină aptitudinile analitice şi de proiectare bazate pe
cunoştinţe de specialitate cu cunoştinţe în utilizarea instrumentelor software
sau a limbajelor de programare, în vederea producerii şi implementării unor
soluţii funcţionale care să corespundă cerinţelor predefinite ori unor necesităţi
organizaţionale
8.
Programator
de sistem
informatic
Activităţi care combină aptitudinile analitice şi de proiectare cu cunoştinţe
adecvate de tehnologie software şi hardware, în vederea definirii, proiectării,
realizării, testării, implementării şi modificării sistemelor informatice ce conţin
software ca principală componentă

Ordinul MFP 835/2015 a eliminata dispozitia potrivit careia scutirea de impozit pe venit putea fi acordată doar dacă angajatul avea una dintre specializările pe care le prevedea fostul act normativ.

Astfel, angajaţii care vor beneficia de scutirea de impozit trebuie să fie încadraţi într-unul din următoarele posturi: analist, programator, proiectant sisteme informatice, inginer/programator de sistem informatic, administrator de baze de date, inginer de sistem software, manager proiect informatic.

Persoana care beneficiază de scutire trebuie să fie încadrată într-un compartiment specializat de informatică, evidențiat distinct în organigrama angajatorului, cum ar fi centru de calcul, direcție, departament, serviciu, birou etc și se poate beneficia de această scutire indiferent de momentul angajării şi fără a fi condiţionată de contribuţia acesteia la realizarea plafonului minim de venit.

Compania este responsabilă pentru încadrarea beneficiarului atât în organigramă, cât şi pe un post care să fie conform cu prevederile legale. Totodată obiectul de activitate principal al firmei trebuie să fie unul admis de legislaţie. Astfel:, obiectul de activitate trebuie să se regăsească într-unul dintre următoarele coduri CAEN 5821, 5829, 6201, 6202, 6209.

In speta, un angajat care a absolvit stiinte economice il puteti incadra ca si programator.
multumesc
si daca exemplu doresc sa angajez pe cineva in departamentul de IT, ca si tehnician echipamente de calcul si retele , dar el nu are diploma de profil tehnic,are diploma de ingienr in silvicultura, dar a profesat in domeniul IT, are doar experienta. o pot face?sau il angajez ca si montator, reglor, aparate si telecomunicatii radio?
Art. 29 C.mun.
(1) Contractul individual de munca se incheie dupa verificarea prealabila a aptitudinilor profesionale si personale ale persoanei care solicita angajarea.
(2) Modalitatile in care urmeaza sa se realizeze verificarea prevazuta la alin. (1) sunt stabilite in contractul colectiv de munca aplicabil, in statutul de personal - profesional sau disciplinar - si in regulamentul intern, in masura in care legea nu dispune altfel.
....

Opinia mea este ca il puteti angaja.
Multumesc
si as mai avea o intrebare: in cazul acesta, cei care nu au absolvit facultate tehnica, si vrei sa ii incadram pe functiile cerute mai sus pt a beneficia de scutirea de impozit, trebuie sa ii trimitem la cursuri de specializare(programator, analist)avizate de ministerul muncii?sau nu este nevoie?