avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 547 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie medicala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie medicala

Buna ziua,
Va rog, vreau sa stiu la ce se aplica procentul pensiei medicale: la pensia de drept sau la salariu.
Multumesc!
Pensia de invaliditate se calculeaza ca si cea de limita de varsta.
Ea depinde de stagiul de cotizare si de veniturile pentru care s-a platit CAS, precum si de alte date si elemente.
multumesc! totusui sunt nelamurita in privinta calculului pensiei medicale si anume:
am 53 ani si 34 ani vechime. dupa lege vechimea minima de cotizare in cazul meu este de 33ani, deci am atins-o, dar varsta de pensionare este de 62-63 ani. calculul pensionarii medicale gr III se face astfel:
nr total de puncte reiesite din raportul salraiu/salariu mediu economie=37,33 puncte
aceste puncte se impart la 33ani sau la 25 conform tabelului din lege, avand in vedere ca sunt cuprinsa in plaja de 53-57ani?
calculul estimativ facut de mine
37,33/25=1,50x871,7=1307x80%(proc. pens. med.)=1046+35%x871,7(gr III)=1350lei
Precizati:
Luna si anul nasterii.
Dati valori la cele 3 semne de intrebare de mai jos.
37,33???
am imartit salariul meu la salariul mediu, pe fiecare an si luna, iar suma punctelor rezultate este de 37,33 puncte reprezentand punctajul total in cei 34 ani lucrati
data nasterii 9.04.1963 feminin
37,33:33,0833(33 de ani si 1 luna) = 1,12836 x 109%(indicele de corectie) = 1,22991

Alte discuții în legătură

Cum se calculeaza pensia de invaliditate? naum_ianca naum_ianca Buna ziua, Cine ma poate lamuri si pe mine in legatura cu modul de calcul al pensiei pe caz de boala? Multumesc, Ianca (vezi toată discuția)
Diferenta pensie invaliditate gr ii.gr iii romeoiorgu romeoiorgu Buna ziua! doresc sa stiu care este diferenta (ma refer la suma de bani primita) intre pensia de invaliditate gr II si cea de gr III. Multumesc! (vezi toată discuția)
Data pensionare limita de varsta seneca399 seneca399 Sunt nascut in mai 1961,am 31 ani vechime in munca din care 9 ani in grupa a II-a.de munca Incepand cu 1 martie 2013 sunt pensionar invaliditate gr.III. La ce ... (vezi toată discuția)