Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de munca pe perioada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de munca pe perioada determinata

Buna ziua, am un contract de munca incheiat cu un angajator pe o perioada de 1an. Intrebarea este ,de cate ori se poate prelungii acest contract sau cand se poate incheia pe perioada nedeterminata?
Buna seara,
Contr dvs se poate prelungi ori de cate ori doresc partile, insa fara ca durata totala a acestora sa depaseasca 36 de luni (3 ani).
Intre aceleasi parti se pot incheia cel mult 3 contracte pe durata determinata.
Dupa expirarea duratei de 36 de luni, celelalte doua contracte pot avea o durata de maxim 12 luni, fiecare contract in parte.
Mai pe scurt: 3 CIM (36 luni+12 luni+ 12 luni).

Dupa cei 5 ani, angajatorul este obligat sa incheie un CIM pe durata nedeterminata.
Bineinteles ca puteti incheia un CIM pe durata nedeterminata si anterior expirarii celor 5 ani, daca ajungeti la un acord.
Florin Cioca, Consilier juridic
Florin Cioca a scris:

....

Dupa cei 5 ani, angajatorul este obligat sa incheie un CIM pe durata nedeterminata.
.....

NU exista aceasta obligatie in Codul Muncii si nici in alt act normativ.

@freeelis
Intrebarea era:
and se poate incheia pe perioada nedeterminata?

Raspunsul:
Dupa cei 5 ani, angajatorul este obligat sa incheie un CIM pe durata nedeterminata.
Bineinteles ca puteti incheia un CIM pe durata nedeterminata si anterior expirarii celor 5 ani, daca ajungeti la un acord.

Obligativatea nu este mentionata in niciun alt text de lege, asa cum ati mentionat in mesajul citat de mine.

Prin urmare, nici dupa 5 ani de c.i.m. pe durata nedeterminata , angajatorul nu are o astfel de obligatie.

Poate nu vad eu, dar unde in Codul Muncii avem aceasta obligativitate reglementata?
@freeelis
:(Si atunci cum continua raporturile de munca cu salariatul? CIM pe durata determinata nu-i mai poate face........deci e obligat sa-i intocmeasca CIM pe durata nedeterminata.