Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... contestatie decizie ANAF
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

contestatie decizie ANAF

Buna ziua,

Contestatia depusa impotriva unei decizii de impunere, emisa de ANAF in urma unei inspectii fiscale partiale, a fost respinsa de serviciul Contestatii al ANAF.
Dupa acest verdict, ce alte cai de atac am la dispozitie, impotriva acestei decizii?

Multumesc anticipat,

Mihai
Decizia de respingere se poate contesta in instanta
Am un termen anume, in care pot contesta decizia de respingere in instanta?
1. Deciziile emise în soluţionarea contestaţiilor împreună cu actele administrative fiscale la care se referă pot fi atacate de către contestator sau de către persoanele introduse în procedura de soluţionare a contestaţiei, la instanţa judecătorească de contencios administrativ competentă, în condiţiile legii.

2. Legea 554/2004
art.11 Termenul de introducere a acţiunii
(1) Cererile prin care se solicită anularea unui act administrativ individual, a unui contract administrativ, recunoaşterea dreptului pretins şi repararea pagubei cauzate se pot introduce în termen de 6 luni de la:
a) data comunicării răspunsului la plângerea prealabilă;

b) data comunicării refuzului nejustificat de soluţionare a cererii;
c) data expirării termenului de soluţionare a plângerii prealabile, respectiv data expirării termenului legal de soluţionare a cererii;
d) data expirării termenului prevăzut la art. 2 alin. (1) lit. h), calculat de la comunicarea actului administrativ emis în soluţionarea favorabilă a cererii sau, după caz, a plângerii prealabile;
e) data încheierii procesului-verbal de finalizare a procedurii concilierii, în cazul contractelor administrative.
.....
Multumesc frumos de raspuns, freeelis!

In aceasta perioada de 6 luni, pot fi executat silit de ANAF, ptr. acea decizie pe care vreau s-o contest in instanta?

Multumesc anticipat.

Mihai
Da, puteti fi executata silit de catre ANAF.