avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 711 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... contestatie decizie ANAF
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

contestatie decizie ANAF

Buna ziua,

Contestatia depusa impotriva unei decizii de impunere, emisa de ANAF in urma unei inspectii fiscale partiale, a fost respinsa de serviciul Contestatii al ANAF.
Dupa acest verdict, ce alte cai de atac am la dispozitie, impotriva acestei decizii?

Multumesc anticipat,

Mihai
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:29, 23 Mai 2016
Decizia de respingere se poate contesta in instanta
Am un termen anume, in care pot contesta decizia de respingere in instanta?
1. Deciziile emise în soluţionarea contestaţiilor împreună cu actele administrative fiscale la care se referă pot fi atacate de către contestator sau de către persoanele introduse în procedura de soluţionare a contestaţiei, la instanţa judecătorească de contencios administrativ competentă, în condiţiile legii.

2. Legea 554/2004
art.11 Termenul de introducere a acţiunii
(1) Cererile prin care se solicită anularea unui act administrativ individual, a unui contract administrativ, recunoaşterea dreptului pretins şi repararea pagubei cauzate se pot introduce în termen de 6 luni de la:
a) data comunicării răspunsului la plângerea prealabilă;

b) data comunicării refuzului nejustificat de soluţionare a cererii;
c) data expirării termenului de soluţionare a plângerii prealabile, respectiv data expirării termenului legal de soluţionare a cererii;
d) data expirării termenului prevăzut la art. 2 alin. (1) lit. h), calculat de la comunicarea actului administrativ emis în soluţionarea favorabilă a cererii sau, după caz, a plângerii prealabile;
e) data încheierii procesului-verbal de finalizare a procedurii concilierii, în cazul contractelor administrative.
.....
Multumesc frumos de raspuns, freeelis!

In aceasta perioada de 6 luni, pot fi executat silit de ANAF, ptr. acea decizie pe care vreau s-o contest in instanta?

Multumesc anticipat.

Mihai
Da, puteti fi executata silit de catre ANAF.

Alte discuții în legătură

Concurs, contestatie dandaniel30 dandaniel30 Zilele trecute am susutinut un concurs pentru ocuparea functiei de functionar public la o primarie, am luat concursul, iar candidatul de pe locul 2 a facut ... (vezi toată discuția)
Contestatie decizie de pensionare BiancaTudose BiancaTudose Buna ziua! După contestarea deciziei de pensionare la Casa de Pensii, am inteles ca termenul de răspuns este 45 zile, în care trebuie emisa o hotărâre. ... (vezi toată discuția)
Informatii in legatura cu contestarea deciziei pentru acordarea indemnizatia de crestere a copilului badsector badsector Sunt in urmatoarea situatie: Acum 3.5 ani s-a nascut fiul meu iar anul trecut in August fiica mea. Sotia mea avand atat venituri salariale cat si venituri ... (vezi toată discuția)