Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune.tata decedat.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune.tata decedat.

buna ziua,in legatura cu succesiunea am si eu mai multe nelamuriri si anume:
inainte de toate,cazul este urmatorul:tatal a decedat,mostenitori sunt sotia,si doi copii,cu mentiunea ca sotia supravietuitoare este mama buna a unui copil,celalalt fiind dintr-o casatorie anterioara.
- care sunt cotele de mostenire pentru: casa si curte(casa cumparata pe L112,mai putin terenul,dar se poate cumpara si acesta acum),conturile bancare ale familiei(se iau in calcul atit cele dechise pe numele defunctului cit si cele pe numele sotiei supravietuitoare?si daca nu le declara pe acestea din urma,cum se pot afla?),actiuni(atit cele pe numele defunctului cit si cele pe numele sotiei supravietuitoare ?si daca nu le declara pe acestea din urma,cum se pot afla?),bunurile familiei(mobila,tablouri,biblioteca).
-in cazul in care sotul supravietuitor de comun acord sau nu cu notarul,nu declara toate bunurile care ar trebui incluse in succesiune,ci doar o parte din ele,cum se poate remedia situatia?
- participa la succesiune sumele de bani rezultate din vinzarea unei mosteniri a defunctului(in sensul ca participa toti trei mostenitorii sau doar copii ?)
va multumesc deocamdata pentru ajutor.toate cele bune tuturor.
Sotia supravietuitoare are dreptul la 1/4 din masa succesorala a defunctului. Copiii vor imparti 3/4 deci fiecare dintre ei va avea 3/8.Cotele de mostenire prevazute in certificatul de mostenitor se aplica asupra intregii mase succesorale a defunctului!B-)
In cazul in care nu s-au declarat toate bunurile defunctului se pot elibera certificate suplimentare de mostenitor cu incliuderea acestor bunuri in masa succesorala!:)
1. La averea lasata de defunct, mostenitori sunt:
- sotia supravietuitoare
- cei doi copii ai defunctului, chiar daca numai unul este si copilul sotiei.

2. Cotele din mostenire ce le revin mostenitorilor sunt:
- 2/8 revine sotiei;
- 3/8 unui copil si 3/8 celuilalt copil.
In averea succesorala vor intra toate bunurile defunctului lasate la data decesului sau, si implicit la data deschiderii succesiunii, respectiv:
- 1/2 din casa dobandita de soti pe Legea 112/2005, urmand ca ulterior in baza certificatului de mostenitor, fiecare mostenitor sa obtina si cota de teren aferent casei prin Ordin al Prefectului, in baza Legii nr. 18/1991;
- 1/2 din conturile bancare ale familiei, atat cele ale sotiei cat si cele ale sotului. Daca vor fi conturi sau bunuri nedeclarate cu ocazia dezbaterii succesiunii, oricare dintre mostenitorii interesati poate introduce o actiune in instanta pentru partajarea si a bunurilor nedeclarate de unul din mostenitori pentru incalcarea drepturilor celorlalti mostenitori si imbogatirea sa fara justa cauza;
- actiunile defunctului;
- 1/2 din bunurile mobile.

3. Daca din eroare nu sunt incluse toate bunurile din averea succesorala a defunctului, ulterior se poate emite un supliment de certificat de mostenitor in care se vor include acele bunuri in aceleasi cote.

4. Da, pentru ca sumele de bani obtinute din valorificarea bunurilor proprii ale decedatului sunt bun propriu si se impart ca atare intre toti mostenitorii defunctului: SS si fii. ;)
multumesc tutur de ajutor si raspuns.mai am o nelamurire :
deci,in masa succesorala intra ATIT CONTURILE SI ACTIUNILE DEFUNCTULUI CIT SI CELE ALE SOTIEI SUPRAVIETUITOARE. coerct? daca da,specificati va rog baza legala.(bineinteles ca ele se impart in cotele stabilite la notar).va multumesc din nou.
tucumoaca a scris:

multumesc tutur de ajutor si raspuns.mai am o nelamurire :
deci,in masa succesorala intra ATIT CONTURILE SI ACTIUNILE DEFUNCTULUI CIT SI CELE ALE SOTIEI SUPRAVIETUITOARE. coerct? daca da,specificati va rog baza legala.(bineinteles ca ele se impart in cotele stabilite la notar).va multumesc din nou.

GRESIT! In masa succesorala intra doar jumatate din banii aflati in aceste conturi , fiindca sunt bunuri comune si ca atare doar jumatate din bani erau ai tatalui dvs!
baza legala? Codul Civil --Succesiuni!B-)
tucumoaca a scris:

multumesc tutur de ajutor si raspuns.mai am o nelamurire :
deci,in masa succesorala intra ATIT CONTURILE SI ACTIUNILE DEFUNCTULUI CIT SI CELE ALE SOTIEI SUPRAVIETUITOARE. coerct? daca da,specificati va rog baza legala.(bineinteles ca ele se impart in cotele stabilite la notar).va multumesc din nou.

Nu inteleg de ce nu cititi mai intai raspunsurile date de consultanti si numai dupa aceea sa puneti intrebari suplimentare in cazul in care raspunsurile acestora nu sunt lamuritoare.
Daca nu cititi raspunsurile date, nu inteleg de ce mai puneti intrebarile...Asta inseamna ca ne pierdem vremea pe aici, noi, bietii consultanti...;)