Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Recuperare bani de catre angajator de la Casa de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Recuperare bani de catre angajator de la Casa de Asigurari de Sanatate

buna ziua,
am o firma, am in cadrul firmei 2 fete insarcinate, le platesc concediile medicale la zi numai ca de circa 6 luni de zile statul nu mi-a mai rambursat niciun leu.
1. ce s-ar intampla daca as plati angajatilor aceste concedii in momentul in care as primi si eu banii de la stat macar pt luna trecuta?
2. ce s-ar intampla daca nu as mai plati aceste contributii la stat pana in momentul in care datoriile nu s-ar compensa?
stat va pune majorari si penalitati de intarziere
Din OUG 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurări sociale de sănătate:

ART. 36
(1) Calculul şi plata indemnizaţiilor prevăzute de prezenta ordonanţă de urgenţă se fac pe baza certificatului de concediu medical eliberat în condiţiile legii, care constituie document justificativ pentru plată.

(2) Certificatul de concediu medical se prezintă plătitorului până cel mai târziu la data de 5 a lunii următoare celei pentru care a fost acordat concediul.

(3) Plata indemnizaţiilor se face lunar de către:
a) angajator, cel mai târziu odată cu lichidarea drepturilor salariale pe luna respectivă, pentru asiguraţii prevăzuţi la art. 1 alin. (1) lit. A şi B;

ART. 47
(1) Constituie contravenţii faptele săvârşite prin încălcarea dispoziţiilor art. 6 alin. (3) şi (4).

(2) Constituie contravenţii următoarele fapte, săvârşite prin încălcarea obligaţiilor prevăzute la art. 36 alin. (3):
a) refuzul nejustificat de plată a indemnizaţiilor;
b) calculul şi plata eronată a indemnizaţiilor;
c) abrogată;

ART. 48
(1) Contravenţiile prevăzute la art. 47 se sancţionează după cum urmează:
a) cele prevăzute la alin. (1) şi (2), cu amendă de la 2.500 lei la 5.000 lei;
b) cele prevăzute la alin. (3), cu amendă de la 5.000 lei la 10.000 lei.

ART. 49
Constatarea contravenţiilor prevăzute la art. 47 şi aplicarea amenzilor corespunzătoare se fac de către organele de control ale CNAS şi ale caselor de asigurări de sănătate.
stoicaleonida a scris:

....
2. ce s-ar intampla daca nu as mai plati aceste contributii la stat pana in momentul in care datoriile nu s-ar compensa?

Va puteti trezi cu o sesizare la Casa de Asigurari de Sanatate sau cu o actiune in instanta din partea salariatului respectiv.
asta inseamna ca daca statul roman dintr-un motiv sau altul nu mai restituie acesti bani noi ramanem cu paguba?
si daca pur si simplu nu mai am bani pt aceste concedii mai ales ca suma de rambursat este considerabila, ce fac?
eu nu spun ca nu dau banii, dar pot intarzia cu ei proportional cu intarzierea statului la decontare.
nimeni nu mi-a spus cand am infiintat firma ca va trebui sa am cateva sute de milioane pentru a imprumuta statul in astfel de situatii.
Puteti intarzia cu plata, nu va retine nimeni, dar consecintele pot fi cele mentionate de mine anterior.