Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Inmatriculare fara timbru de mediu
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Inmatriculare fara timbru de mediu

Se poate inmatricula un autovehicul, care a mai fost inmatriculat in Romania, fara Timbru de mediu?
Nu se poate.
Se poate. Eu sunt în cauză şi am transcris maşina fără plata timbru de mediu
Si ne lasati sa banuim in ce conditii ati reusit?

Poate au fost alte conditii, taxa a fost platita si nu a mai fost recuperata, ati mostenit masina, v-a fost donata, a facut obiectul unui partaj.

Ne spuneti cum ati facut transcrierea fara plata timbrului sau ne lasati in ceatza?:)
Maşina nu a avut plătită taxa de mediu iar la transcriere trebuia să plătesc eu taxa de mediu. Am urmat procedura ca la prima înmatriculare, adică Anaf, Poliţie, Instanţă, după care am obţinut Decizia de înmatriculare fără taxă şi cu aceasta m-am dus din nou la Poliţie, am predat talonul vechi, eventual numerele vechi dacă le preschimbi în preferenţiale.... şi gata.
Acum este înţeleasă problema ?
Inteleasa.:)
Cat a durat in instanta si care a fost obiectul plangerii, adica temeiul legal, solicitarea "in drept"?