Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Toti salariatii din institutia publica in care lucrez ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Toti salariatii din institutia publica in care lucrez vor sa dea in judecata institutia pentru a primi si ei inapoi taierile salariale. Vor castiga in instanta ?

Sunt bugetari din judetul nostru care îşi vor primii înapoi banii tăiaţi din salarii
după ce au acţionat în judecată instituţiile care au aplicat hotărârea Guvernului prin care lefurile au fost diminuate cu 25%.

Toti salariatii din institutia publica in care lucrez vor sa dea in judecata institutia pentru a primi si ei inapoi taierile salariale.

De ce statul a taiat nelegal din salariile bugetarilor si nu le da inapoi ?
De ce esti nevoit ca mereu sa dai statul in judecata ca sa-ti iei inapoi
drepturile de care ar fi trebuit sa beneficiezi ?

Juristul institutiei a spus ca salariatii ar fi trebuit sa dea in judecata institutia in termen de 3 ani de la data cand s-au facut taierile de salarii
si ca unii salariati de la diverse institutii au castigat sau nu procesele ....
depinde de instante....

Cum poate fi corect asa ceva ?!?

Legile privind reducerea cu 25% a salariilor bugetarilor şi recalcularea pensiilor, respectiv, reducerea salariilor cu 25% prin Legea nr. 118/2010
au fost o hotie la drumul mare a statului roman !

De aceea, pensionarilor li s-a restituit imediat pensiilor retinute neconstitutional,
acest lucru facandu-se lunar, prin Casele de Pensii Judetene,
iar pensionarii au primit inapoi, in fiecare luna, pe cupoanele de pensii
sumele retinute abuziv de stat.

In schimb, pentru bugetari a fost o prostire generala !
S-a spus ca li s-au majorat salariile cu 15% si apoi cu 7,4% ....
In realitate, nu s-a facut nici o majorare a salariilor bugetarilor !
Ci, la salariile taiate s-au adaugat pe rand cei 15% si apoi 7,4% !....
incepand, daca nu ma insel, cu anul 2011, apoi anul 2012/2013.

Asa ca, nici nu poate fi vorba de restituirea taierilor salariale ce s-au facut
din anul 2010 pana in anul 2011 /2012 !

Unii salariati care au dat in judecata statul au castigat inapoi banii taiati.

De ce statul nu procedeaza cu bugetarii, la fel ca si cu pensionarii ? ....
De ce bugetarii trebuie sa dea in judecata statul /institutiile statului la care sunt angajati sa li se dea inapoi taierile salariale ?
Au cumva bani mai multi pentru avocati ?... sunt mai sanatosi ?..... au mai mult timp liber ?.....

Asa ca, vazand cum stau treburile in tara noastra,
toti salariatii din institutia publica in care lucrez vor sa dea in judecata institutia pentru a primi si ei inapoi taierile salariale.
Vor castiga in instanta ?
Va rugam sa ne dati un sfat cum va trebui sa se procedeze ?
Actiunea va fi respinsa ca fiind prescrisa.

Art. 171 C.mun.
(1) Dreptul la acţiune cu privire la drepturile salariale, precum şi cu privire la daunele rezultate din neexecutarea în totalitate sau în parte a obligaţiilor privind plata salariilor se prescrie în termen de 3 ani de la data la care drepturile respective erau datorate.
Da, este adevarat, dar nu este corect cum a procedat statul cu salariatii ....
pentru pensionari s-au folosit alte cai de restituire bani retinuti nelegal.....
Intr-adeavr, pentru unii s-a putut, pentru altii nu ... In prezent, nu exista o solutie sa se mai recupereze acele taieri de salariu ..
Va multumim tare mult pentru indrumari !
1. La pensionari nu a fost vorba de restituiri de pensie deoarece pensiile nu au fost micsorate atunci cand s-au redus salariile la bugetari.

2. Pensionarilor li s-a restituit contributia la sanatate retinuta neconstitutional.