Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Notificare preaviz desfacere contract de munca.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Notificare preaviz desfacere contract de munca.

Buna ziua. As dori sa stiu daca este legal sa primesti o notifacare de preaviz in data de 04.07.2016 dar sa isi faca efectul cu 01.07.2016
Preavizul incepe sa curga din ziua urmatoare celei in care vi s-a comunicat.
Cum se platesc cele 20 zile de preaviz, avand in vedere ca 4 ore se lucreaza si 4 ore angajatul isi cauta alt loc de munca?
Veridicati in c.i.m., in c.c.m. aplicabil sau in reg.intern ce este mentionat cu rpivire la plata timpului de munca in perioada de preaviz.

In general, angajatorii care au asa ceva mentionat in actele mai sus mentionate platesc integral perioada de preaviz .... altfel spus, daca aveti in c.i.m. 8 ore/zi , atunci 8 ore va sunt platite.
Daca im c.i.m. nu este specificat nimic cu privire la cum se lucreaza si cum se plateste preavizul, poate pleca dupa 4 ore de lucru?
Nu poate pleca dupa 4 ore de munca.

Reducerea timpului de munca in perioada preavizului acordat pentru concediere este posibila numai daca este prevazuta in c.i.m., in c.c.m. aplicabil angajatorului sau in regulamentul intern al acestuia.

In lipsa unor astfel de prevederi, durata timpului de munca este cea stipulata in c.i.m. .. De exemplu, daca in contractul de munca aveti trecuta o durata a timpului de munca de 8 ore/zi, atunci in preaviz av trebui sa veniti la serviciu tot 8 ore/zi.