avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1073 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Prescriere credit
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Prescriere credit

In ianuarie 2008 am luat un credit de nevoi personale. Am platit pana in ianuarie 2009 cand am ramas fara loc de munca. In ianuarie 2010 am primit de la KRUK o notificare ca a cesionat/cumparat creditul de la BCR. Pana acum, in 2016, nu am primit decat simple scrisori plus apeluri, deci nici o incepere de executare.
Intrebarea mea este:
1. Daca altfel nu e precizat in contract, termenul de prescriptive a inceput cel mai tarziu din ianuarie 2016?
2. In caz de executare poate fi acest credit considerat prescris? Au trecut 6 ani si jumatate deja.

Multumesc
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 07:13, 20 Iulie 2016
E posibil sa se fi prescris.

Analiza juridica se face pe baza tuturor actelor in aceste cazuri.
Nu stiu ce documente au pentru ca am cerut de doua ori pana acuma sa-mi trimita copii dupa cesiune/vanzarea creditului si alte documente din care sa rezulte suma ceruta, si de fiecare data imi trimit aceeasi scrisoare simpla cu suma pretinsa de ei, fara nimic altceva.
Mergeti la OPC si reclamati acest lucru.
Ce sa reclame ? nu e consumator de servicii al firmei de recuperare.
Nu ii luati in seama, daca va treziti executat silit, faceti contestatie si invocati prescriptia.
Ultima modificare: Sâmbătă, 16 Iulie 2016
gi-jane2, moderator
Are dreptul la aparare daca nu am ramas eu in urma cu drepturile, care nici atunci cand nu existau de fapt existau...in Romania...daca stiai sa le exerciti...ca dreptul mereu exista...doar sa sti sa te folosesti de el...
E insa o mare problema aceasta...
Stiu...

Dreptul de a afla cand cineva iti cere ceva este garantat prin lege.

Daca cineva va cere 10 000 lei si va trimite o somatie ce faceti?
Asteptati sa inceapa executarea silita?

Aveti sau nu dreptul de a cere lamuriri?

Este o intrebare pe care orice profesor de drept o va pune studentilor in ziua de astazi...

Alte discuții în legătură

Executat silit apoi cesionat mgyom mgyom Salut, Ar dori un raspuns la o intrebare. Am luat un credit auto in 2008 de la o banca pe care dupa un timp nu l-am mai putut plati din motivul ca am fost ... (vezi toată discuția)
Prescriptia creditului ContSters277537 ContSters277537 Buna ziua, Am discutat ieri cu cineva o situatie si e nevoie de niste minti luminate pentru a deslusi misterul. Persoana are un credit la banca X luat in ... (vezi toată discuția)
Imprumut bancar - imposibilitate plata sumer2013 sumer2013 Dupa ce miam pierdut locul de munca in ianuarie 2009 am incetat sa mai platesc si ratele pe care le aveam la un credit bancar. In acel an am primit de la banca ... (vezi toată discuția)