Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Acordarea tichetelor de masa
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Acordarea tichetelor de masa

Buna ziua,

daca angajatorul decide sa acorde tichete de masa tuturor angajatorilor incepand cu luna "x", printr-o decizie de modificare a R.I. - unde se precizeaza ca se completeaza R.I., capitolul salarizare, cu aliniatul privind acordarea tichetelor de masa, data in care se acorda, etc. Este ok cum s-a procedat? Multumesc
Da, este corect cum a procedat angajatorul.
Va multumesc pentru raspuns!

O ultima lamurire: daca tichetele de masa se acorda in ultima decada a lunii pentru luna viitoare (potrivit legii), in cazul in care salariatul utilizeaza intr-o luna un numar de tichete de masa mai mare decat numarul de zile lucrate, iar angajatorul nu a incasat de la salariat contravaloarea tichetelor utilizate si necuvenite, angajatorul are dreptul sa acorde acestuia pentru luna urmatoare un numar de tichete de masa egal cu numarul de zile lucratoare, diminuat cu numarul de tichete acordate pentru luna anterioara si necuvenite? Am primit pareri contra, si anume, nu este corect sa se retina numarul de tichete ce trebuiau returnate de salariat din tichetele datorate acestuia pentru luna urmatoare...

Multumesc!
AndradaCristu, utilizator
Norme de aplicare a Legii 142/1998
Art. 16
(1) La sfarsitul fiecarei luni, la data stabilita de angajator sau la data incetarii contractului individual de munca, salariatul are obligatia sa restituie angajatorului tichetele de masa pe suport hartie acordate pentru luna in curs, dar necuvenite si neutilizate potrivit prevederilor legale, sau, dupa caz, contravaloarea acestora, respectiv valoarea corespunzatoare tichetelor de masa alimentate si necuvenite, in cazul tichetelor de masa pe suport electronic.
(2) In cazul in care salariatul utilizeaza intr-o luna un numar de tichete de masa mai mare decat numarul de zile lucrate, stabilite potrivit art. 10, iar angajatorul nu a incasat de la salariat contravaloarea tichetelor utilizate si necuvenite, angajatorul acorda acestuia pentru luna urmatoare un numar de tichete de masa egal cu numarul de zile lucratoare, diminuat cu numarul de tichete acordate pentru luna anterioara si necuvenite.
Revin cu o intrebare in ceea ce priveste acordarea tichetelor de masa:

Angajatorul distribuie tichetele de masa salariatiolor, in ultima decada a lunii pentru luna urmatoare. La inceputul lunii, va fi angajata o persoana in cadrul societatii. Cum anume se procedeaza pentru noul angajat in ceea ce priveste acordarea tichetelor de masa pentru prima luna de munca, ex. luna august. (tichetele pentru luna august au fost distribuite in avans la finalul lunii iulie.

Multumesc!
Legea nu prevede si situatia mentionata de dvs., in opinia mea, legea ar fi trebuit sa prevada o exceptie de la regula , in sensul , acordarii tichetelor de masa la sfarsitul lunii pentru cei care se angajeaza in cursul lunii respective. ... o astfel de situatie, am vazut-o intr-un ccm aplicabil la un angajator din sectorul privat.