avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... lnfiltratie apa menajer-fecaloida pe terenul meu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

lnfiltratie apa menajer-fecaloida pe terenul meu

Buna ziua.Locuiesc la oras,intr-un cartier de case cu distanta mica de lac si mare,dar lipseste reteaua pluviala de canalizare.Terenul unde se afla locuinta mea,este prima la strada dar ultima de pe o alee cu teren in panta,deci toata apa de ploaie se aduna la temelia casei,iar interiorul este plin de umezeala si mucegai.O alta problema este ca vecinul de mai sus,are amplasata o groapa nebetonata in care aduna apa menajera si fecaloida de la baie,chiar langa gardul despartitor,la distanta mica de temelia casei mele.Terenul meu dinspre gardul despartitor deja este adancit si ud,plin de apa cu viermi,muste verzi si gauri de sobolan,extins pe terenul meu circa 3m ,lungime pe un metru latime.Am sapat sant pt a construi gard de beton dar a tasnit apa din peretele de pamant al haznalei vecinului de a umplut santul.Am reclamat la primarie,protectia mediului,a venit si politia locala,dar tot pe mine ma ameninta ca voi primi amenda pt gardul ridicat fara autorizatie intre proprietati.Am trimis sesizare si la Sanepid.Au venit in control si am primit raspuns astfel Urmare a reclamatiei dvs. transmisa pe e-mail si inregistrata la DSPJ Constanta cu ..., referitoare la fosa septica necimentuita a d-lui .... 0 echipa de inspectori sanitari s-a deplasat la locatia mai sus mentionata si a constatat ca nu mai exista aceasta fosa septica. Din discutia telefonica purtata cu reclamanta reiese ca fosa septica a fost acoperita si d-na .... a putut sa isi faca gard la limita cu vecinul...In concluzie,problema a fost rezolvata amiabil.Am retrimis o alta sesizare la Sanepid afarmand ca inca exista fosa,nici nu are cum sa fie acoperita deoarece lipseste canalizarea stradala,deci ude devarsa apele menajere daca a acoperit fosa,si ca doresc numele inspectorilor care au facut aceasta constatare deoarece voi trimite la institutia superioara deoarece au dovedit lipsa de profesionalism si au mintit in legatura cu acel control.Acum,eu nefiind in tara,fiica mea a primit telefon de la Sanepid si foarte ofensati i-a spus fiicei ca i-am amenintat si ca nu e in atributia lor de a rezolva problema mea.Va rog sa ma sfatuiti in aceasta problema,cum pot rezolva.Multumesc.
Cu stima.

Alte discuții în legătură

Fosa septică Anasandica Anasandica La ce distanță se face o fosa septică față de casa vecinului?Vecinul vrea să construiascâ o fosă septică chiar lângâ gardul meu,adica dacă ies la ... (vezi toată discuția)
Apa menajera deversata in drum Tonyde Tonyde Buna ziua. Toti propietarii de casa din zona unde locuim suntem total nemultumiti de un vecin care deverseaza apa din fosa menajera sau septica (cum o s-o ... (vezi toată discuția)