avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 960 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Tată plecat în Anglia - pensie alimentară
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Tată plecat în Anglia - pensie alimentară

Soțul fiicei mele pleacă în Anglia cu contract legal de muncă, dar ea nu știe unde . Ce demersuri trebuie să aplice pentru a -l obliga să-și achite datoria față de cei doi copii , respectiv . . . pensia alimentară ? Mulțumesc !:(
Ultima modificare: Duminică, 23 Octombrie 2016
buniculGEO, utilizator
Cel mai recent răspuns: buniculGEO , utilizator 16:37, 25 Octombrie 2016
Buna ziua,
Sotii stiu unul de celalalt si e bine sa-i lasam sa isi rezolve singuri problemele nu sa ne bagam noi intre ei.
Atata timp cat nu exista o sentinta care sa il oblige sa plateasca pensie alimentare nu are nicio obligatie si sotia sa stie despre el.
Există o sentință judecătorească în acest sens, se aplică și în cazul în care soțul pleacă la muncă în străinătate ? Poate nu am fost destul de explicit. Există oarece îngrijorare din partea mamei și cred că este firească. Scuze pentru deranj !
Buna ziua,
De obicei intreaba cel interesat.
Da, va putea, daca nu plateste 3 luni, sa se adeseze parchetului cu plangere penala pentru abandon de familie.
Va solicita o comisie rogatorie cu Regatul Unit.
Mulțumesc pentru amabilitatea de a-mi răspunde !:)
Dacă tatăl pleacă și el realizează venit mai mare în UK se poate cere în instanta majorarea pensiei.

Alte discuții în legătură

Pensia alimentara de la tatal stabilit in austria adella14 adella14 Carei instante sa ma adresez pentru stabilirea pensiei alimentare pentru crestere si intretinere minor daca tatal este stabilit in Austria, in raport cu ... (vezi toată discuția)
Majorarea pensiei alimentare mihaelamihaip mihaelamihaip buna,am sub intretinere un minor de 13 ani,tatal lui a plecat cand el avea 1 an,in Franta,unde locuieste si acum.in 2010 i s-a rupt pensie alimentara de 168 ... (vezi toată discuția)
Pensia alimentara minor corina33 corina33 Buna ziua! As vrea sa stiu daca pot deschide proces pt recalcularea pensiei de intretinere luand in considerare faptul ca tatal fiicei mele lucreaza de 4 ani ... (vezi toată discuția)