Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Tată plecat în Anglia - pensie alimentară
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Tată plecat în Anglia - pensie alimentară

Soțul fiicei mele pleacă în Anglia cu contract legal de muncă, dar ea nu știe unde . Ce demersuri trebuie să aplice pentru a -l obliga să-și achite datoria față de cei doi copii , respectiv . . . pensia alimentară ? Mulțumesc !:(
buniculGEO, utilizator
Buna ziua,
Sotii stiu unul de celalalt si e bine sa-i lasam sa isi rezolve singuri problemele nu sa ne bagam noi intre ei.
Atata timp cat nu exista o sentinta care sa il oblige sa plateasca pensie alimentare nu are nicio obligatie si sotia sa stie despre el.
Există o sentință judecătorească în acest sens, se aplică și în cazul în care soțul pleacă la muncă în străinătate ? Poate nu am fost destul de explicit. Există oarece îngrijorare din partea mamei și cred că este firească. Scuze pentru deranj !
Buna ziua,
De obicei intreaba cel interesat.
Da, va putea, daca nu plateste 3 luni, sa se adeseze parchetului cu plangere penala pentru abandon de familie.
Va solicita o comisie rogatorie cu Regatul Unit.
Mulțumesc pentru amabilitatea de a-mi răspunde !:)
Dacă tatăl pleacă și el realizează venit mai mare în UK se poate cere în instanta majorarea pensiei.