Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariatul va trebui sa restituie suma incasata ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariatul va trebui sa restituie suma incasata ?

Buna ziua !

Este vorba despre un litigiu de munca privind salariul.
Institutia publica vrea sa recupereze suma de bani
Incasata de un salariat.

Va rog din tot sufletul sa ne ajutati sa descâlcim problema.

Daca in urma unui proces, un salariat a castigat la Tribunal, la Fond,
acordarea unui alt salariu, mai mare, decat cel stabilit de angajator,
iar angajatorul a fost obligat la plata unor diferente de bani,

iar daca la Apel, in urma rejudecarii cauzei,
institutia a castigat definitiv procesul,
astfel incat, cu alte cuvinte, hotararea a fost desfiintata,
iar instanta a recunoscut ca
institutia daduse salariatului-reclamant un salariu corect,

1. - acest lucru inseamna ca partile au fost repuse in situatia anterioara ?

2. - odata ce la Apel, institutia nu a cerut si intoarcerea executarii,
adica, odata ce nu a cerut si obligarea salariatului
la plata sumelor de bani primite in baza hotararii de Fond - care a fost desfiintata,
si daca salariatul a fost Notificat de institutie sa restituie suma de bani,
iar salariatul a primit Notificarea, dar nu a raspuns si nu a restituit suma,

ce cale va trebui sa aleaga institutia ? …din urmatoarele situatii:

1. - institutia va trebui sa dea in judecata pe salariat,
adica sa faca o actiune civila având ca obiect pretentii,
pentru restituirea sumei de bani -
pentru ca este o plata nedatorata ?
In acest caz, salariatul spune ca:
“Se readuce in discutie fondul cauzei, solutionat la Apel
si ca institutia nu mai poate face o actiune in pretentii – obligatia de plata pentru salariat de restituire a sumei de bani.”
….dar, avand in vedere situatia de fata, salariatul are sau nu dreptate ? …..
sau
2. - institutia are la indemana o alta actiune pentru ceea ce ii este datorat ?
si care anume ?
sau
3. - institutia va trebui sa ceara executarea silita a hotararii de Apel ?
si sa apeleze la un executor judecatoresc ?
daca la Apel, institutia nu a cerut si intoarcerea executarii ?

4. - de la ce data institutia trebuie sa ceara restituirea sumei,
de la data hotararii /data la Fond, cand a ramas definitiva ?
sau
de la data hotararii /data la Apel, cand hotararea de la Fond a fost desfiintata ?
Salariatul spune ca institutia nu a procedat la inceperea vreunei forme de punere in executare …?
si ca executarea a devenit prescrisa …

Salariatul refuza sa restituie de buna voie sumele de bani
pentru ca le-a primit in baza hotararii de Fond, care a fost definitive si executorie de drept…
…. or, hotararea a fost desfiintata ….

Acesta mai spune ca angajatorul i-a dat banii in baza unei hotarari judecatoresti, in mod benevol …?!
invocand art.1 si 2 din Legea nr.124/2014.
…. or, hotararea de fata nu se incadreaza
in situatiile de exonerare de la plata prevazute in Legea nr.124/2014.
ci, instant de Fond a considerat ca angajatorul i-a acordat un salariu mai mic
la angajarea salariatului in anul 2013 !....
iar instant de Apel a corectat greseala, desfiintand hotararea de Fond.

Daca hotararea instantei de fond a fost desfiintata de instanta de apel , atunci angajatorul poate solicita intoarcerea executarii silite , situatie in care angajatul va trebui sa restituie sumele primite.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Dar daca prin desfiintarea hotararii instantei de fond
partile au fost puse in situatia anterioara,
atunci, institutia nu poate face o actiune in pretentii
prin care sa ceara obligarea salariatului la restituirea sumei incasate necuvenit ?

Institutia i-a trimis o Notificare salariatului.
Acest inscris nu inseamna ca s-a cerut executarea hotararii de Apel
care a desfiintat hotararea de la Fond ?
oanaportar, utilizator
Institutia poate solicita in instanta intoarcerea executarii silite.
Va rog frumos sa imi mai spuneti
in ce termen poate solicita acest lucru ?

In cazul de fata se poate vorbi
si despre prescrierea dreptului institutiei de a cere
in instanta intoarcerea executarii silite ?

Notificarea institutiei catre salariat
a intrerupt prescriptia ?

oanaportar, utilizator
Daca nu s-a solicitat repunerea partilor in situatia anterioara pe cale incidentala sau accesorie, partea poate cere separat intoarcerea executarii silite intr-un termen de 3 ani de la ramanerea definitiva a hotararii judecatoresti prin care a fost desfiintat titlul executoriu sau executarea silita insasi.