Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Firma vanzari autoturisme -srl sau -ii?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Firma vanzari autoturisme -srl sau -ii?

buna ziua .vreau sa infiintez o firma srl sau intreprindere individuala avand ca scop vanzarea de autoturisme usoare pana in 3,5 t specific ca autoturismele se cumpara numai de la persoane fizice sau de la firme revanzatoare din germania care si ei la randu lor cumpara tot de la persoane fizice deci masinile nu contin tva. intrebare 1- ce tip de firma pot sa mi fac in romania pentru a desfasura activitatea legal. 2 --daca pot achizitiona autoturismele cu bani ches nu prin banca comisioanele fiind f mari. 3 -daca TVA se aplica la marja de profit sau pe toata suma ? autoturismele sunt second hand peste 5 ani vechime si cumparate de la privat -nu contin tva . ce avantaje si dezavantaje sunt pt srl sau intrep - individuala .
adrianopolis, utilizator