Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Amanari pronuntare Fintoc
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Amanari pronuntare Fintoc

Buna seara,
Sunt parte intr un proces iar pe site ul judecatoriei am vazut ca a aparut exact asa : Amanari pronuntare Fintoc
As vrea sa stiu ce inseamna asta; mentionez ca este un proces de stabilire program vizitare minor.

Multumesc anticipat pt un raspuns pe limba unui nepriceput intr-ale terminologiior de specialitate.
S-a amanat pronuntarea unei hotarari.
Adica nu s-a decis nimic de instanta.
am inteles insa exista un precedent pt exprimarea asta ? poate fi asociata cu un numar de zile ?ma refer la un termen in care se poate pronunta; intreb asta pt ca la ultima sedinta exprimarea de final a fost : instanta ramane in pronuntare.
sunt curios daca poate dura mai mult de 10-15 zile.
Buna seara,
Instanta a amanat pronuntarea sentintei intrucat nu a ajuns la o concluzie.
Instanta poate amana pronuntarea maxim 15 zile.

Art. 396 c.proc.civ.
Amânarea pronunţării

(1) În cazuri justificate, dacă instanţa nu ia hotărârea de îndată, pronunţarea acesteia poate fi amânată pentru un termen care nu poate depăşi 15 zile.

(2) În cazul amânării prevăzute la alin. (1), preşedintele, odată cu anunţarea termenului la care a fost amânată pronunţarea, poate stabili că pronunţarea hotărârii se va face prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.

(3) Dacă pronunţarea a fost amânată, hotărârea nu poate fi pronunţată mai înainte de data fixată în acest scop.

asta am vazut si eu; ba chiar si colegul dvs mi a confirmat acest fapt; eu ma intrebam : "sunt curios daca poate dura mai mult de 10-15 zile."

adica expresia folosita de instanta (Amanari pronuntare Fintoc) poate fi echivalata cu un nr de zile...prin comparatie cu cazuri similare ?