Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Infrctiune
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Infrctiune

exista vreo diferenta intre omor si omor fapta consumata....am gasit intr-un text si nu inteleg de ce se gasea sub aceasta forma.....
Notiunea de omor este numele infractiunii, care poate imbraca forma de tentativa, iar (dupa decesul victime) forma consumata. Mai simplu zis: S-a comis infractiunea de omor in forma de tentativa, cand viata victimei a fost pus in pericol, iar faptuitorul a avut ca scop suprimarea vietii victimei, dar victima nu a decedat. Iar daca victima a decedat (in spital, ca urmare a comiterii infractiunii) vorbim despre omor care imbraca forma faptei consumate.
art. 174 c.p/
-uciderea unei persoane se pedepseste cu inchisoare...
-tentativa se pedepseste.:)
este asa cum vi s-a explicat deja, iar eu am sa va dau si un exemplu.O infractiune consta intr-o actiune si un anumit rezultat. Infractiuunea de omor este o infractiune de rezultat ( si nu de pericol, ca in cazul anumitor infractiuni, bigamia sa zicem), si consta intr-o actiune, de ex: impuscare , otravire..Rezultatul care trebuie sa se produca pentru a avea forma consumata ,este moartea victimei. Daca insa actiunea doar a inceput , insa datorita unor imprejurari( care pot fi mai multe), moartea nu s-a produs, fapta ramane in forma tentativei de omor, care este pedespibila.
ContSters47264, utilizator
Omor este denumita generic infractiunea respectiva - aceasta poate imbraca forma tentativei, cand se urmareste uciderea unei persoane, insa acest lucru nu se realizeaza din varii motive si forma faptei consumate, cand se atinge scopul urmarit de infractor.
Cabinet de Avocat "Stan Petru Radu", Avocat
Indiferent de finalul actiunii,fapta se pedepseste cu inchisoarea,a carei perioada variaza functie de circumstante si incadrare .