Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Executivul interzice cumulul salariului de la stat cu ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Executivul interzice cumulul salariului de la stat cu pensia de peste 1700 de lei

La ce se refera PENSIA IN PLATA????
La pensia bruta sau la pensia neta???
VA MULTUMESC.
Din cate stiu se ia in calcul brutul retributiei.
Dar poate mai raspund si colegii mei !
Pensia in plata reprezinta cuantumul brut al pensiei.
Intrebarea pe care mi-o pun eu este "ce intelege premierul Romaniei prin pensie in plata?".

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Aceasta hotarare daca s-a dorit sa loveasca in bugetari/functionari publici poate si-a atins scopul ;), dar nu cred?!
Din pacate s-a inteles gresit si au fost repercursiuni si in domeniul privat.
Aici consider ca s-a produs o nedreptate si incalca "dreptul de a munci", pe langa alte drepturi....:thumbdown::banned:
Din cate am citit in aceasta lege am dedus ca sub incidenta prevederilor ei intra si alesii locali??? Tatal meu este pensionar MAPN si viceprimar intr-o comuna....inseamna ca are de ales intre pensie( in conditiile in care aceasta ar depasi 1700ron) si indemnizatie respectiv pozitie???
@teodorau

Asteptati sa apara actul normativ si reveniti atunci.
Practic, isi va pastra ambele calitati, de pensionar si de ales local, insa va opta intre primirea indemnizatiei sau a pensiei.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea