Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariul minim
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariul minim

Buna ziua, daca in acest moment un functionar public din Administratia Publica Locala are salariul minim pe economie, de la 01 februarie ce salariu va avea, tinand cont de faptul ca salariul minim va creste cu 16% iar salariile din Administratia Publica se maresc cu 20%?
lexx1769@yahoo.com, utilizator
De la 01.02.2017 , va avea salariul de 1450 lei la care se adauga majorarea de 20%
De fiecare data cand s-a aplicat o marire in Administratia Publica Locala, cei care au beneficiat de marirea salariului minim pe economie n-au beneficiat de niciun leu in plus la salariu, motivandu-se ca au primit deja bani prin marirea salariului minim.Este corect?
Nu este corecta o astfel de abordare ...
Deci trebuia sa se primeasca si maririle anterioare chiar daca s-a beneficiat de marirea salariului minim?
In opinia mea, mai intai trebuia majorat salariul la cel putin valoarea salariului minim si apoi acordata majorarea prevazuta de actele normative respective.