avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1948 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... ccc 1 urmat de ccc 2
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

ccc 1 urmat de ccc 2

Buna ziua! Am urmarit discutiile referitoare la prelungirea ccc 1 cu ccc 2, cu toate acestea va rog sa-mi oferiti niste lamuriri in urmatoarea situatie concreta: Am nascut in data de 25.09.2015. Am optat pt ccc 2 ani insa ccc se va incheia pe 25.08.2017 (chiar daca tatal nu isi va lua acea luna) . 25. 08.2017 este chiar data probabila a nasterii celui de-al doilea copil. Asadar va trebui sa astept data nasterii ( ultima zi din ccc1) pt a solicita prelungirea suspendarii contractului de munca, deoarece daca voi naste dupa terminarea ccc1 va trebui sa solicit reluarea activitatii. Este cam din scurt... Ar fi utila o instiintare din timp a angajatorului asupra starii de graviditate ( la nivel de discutie sigur va fi). Multumesc pt timpul acordat!

Alte discuții în legătură

Sarcina din timpul concediului de crestere a copilului irinagrecu irinagrecu Buna ziua, Am nascut in data de 10.07.2015. Acum fetita mea are 6 luni. As vrea sa raman iar insarcunata si sa beneficiez in continuare de concediu pt. ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie de crestere al doilea copil RoxanaAB RoxanaAB Buna seara, As fi bucuroasa daca m-ati putea lamuri intr-un aspect, cu atatea schimbari de legislatie nu mai stiu unde sa ma uit. Situatia este in felul ... (vezi toată discuția)
Din ccc 1 in ccc2 penesmaria penesmaria Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti cand trebuie suspendat contractul de munca in conditiile in care: - primul copil este nascut pe 13 decembrie 2012 - al ... (vezi toată discuția)