Forum Discuţii diverse Discuţia la modă despre bani
Discuție deschisă în Discuţia la modă

despre bani

[bdespre bani
Am zis sa scriu cateva chestii despre bani pentru ca exista o problema: nu prea avem de unde sa invatam despre bani si despre cum sa facem bani.
Adica in timpul scolii sau facultatii nu prea ne invata despre cum putem face bani si nici persoanele din jurul nostru (ma refer la marea majoritate) nu stiu – dovada sunt rezultatele lor.
Ce sunt banii?
→niste hartii cu valoare, bucati de metal sau niste cifre in cont
→banii sunt “ochiul dracului”
→un instrument
Banii sunt ce crezi tu ca sunt!
Chiar daca esti de acord sau nu, traim intr-o societate materialista in care cei care au banii au puterea.
Ei conduc.
Cei care au bani sunt realizati/ “au o situatie materiala”/ “au conditii”.
Lumea vorbeste despre ei. Lumea lucreaza pentru ei.
Daca intrebi oamenii ce ar vrea:
-sa fie foarte destepti sau sa fie bogati ca Becali?
ce crezi ca ar raspunde?
Marea majoritate ar alege banii.
Degeaba esti destept, esti altruist, esti frumos sau ai alte calitati, dar daca nu ai bani atunci societatea actuala te va plasa undeva sub o persoana foarte bogata.
Daca ai bani, ai succes, esti realizat – asta se promoveaza.
De ce considera lumea banii mai importanti?
Pentru ca majoritatea nu au bani si simt pe pielea lor ce inseamna sa fii sarac, adica sa nu ai bani sa intretii familia, sa nu ai bani sa iti ajuti copilul, sa nu ai bani sa iti faci o casa, sa nu ai bani pentru sanatate, sa nu ai bani ca sa realizezi ce iti doresti.
Ce mai conteaza ca ai terminat o facultate cu media 10 in aceasta situatie?
Cu ce te incalzeste cand vezi ca viata ta vezi ca nu e asa cum ti-ai imaginat-o?
Prin urmare intelegem ca banii sunt importanti.
Avem nevoie de ei ca sa putem reusii.
Dupa parerea mea sunt lucruri mai importante decat banii cum ar fi: iubirea, respectul, prietenii, caracterul, s.a.
Insa fara bani este greu sa intretii lucrurile enumerate anterior.
De fapt banii nu sunt rai sau buni.
Banii pot sa fie buni: daca sunt folositi sa ajute copiii orfani, familile nevoiase sau sa faci pe cineva fericit.
Insa banii pot sa fie si rai.
Ce fac banii de fapt?
Ei amplifica caracterul tau.
Daca inainte sa fii avut bani ai fost o persoana buna, cand vei fii ajuns bogat vei fi o persoana si mai buna; daca nu ai fost o persoana buna, banii te duc mai departe pe drumul pe care ai plecat.
Mare parte a vietii lucram (pentru ca 90% din oameni sunt angajati si lucreaza 6/8/10/x ore pe zi) pentru bani.
Asta inseamna ca mare parte a vietii o dedicam banilor.
Mai exact 40 de ani din viata este perioada activa, perioada in care muncesti pentru bani. 40 de ani!!!
Ti se pare si tie prea mult?
Ti-ar placea sa se poata si mai repede: in cativa (3-5) ani?
Raspunsul este ca se poate.
Si se poate si pentru tine.
Pentru asta e nevoie sa schimbi cateva lucruri: in convingerile tale, in gandirea ta, in atitudinea ta si in actiunile tale.
Daca nu schimbi nimic, rezultatele tale vor fi aceleasi.
Asa ca alege schimbarea!
O sa scriu mai jos cateva sfaturi:
- sa ai o sursa de venit lunara pe care sa te poti baza
- sa iti ramana timp si pentru altceva-divertismet,plimbari,cuplu..samd
- in timpul ramas vei invata ce trebuie sa faci ca sa devii bogat:
- vei citi,
-vei urmari documentare,
-vei asculta materiale audio,
-vei merge la seminarii si apoi vei pune in practica
- minim 20% din venitul tau lunar il pui deoparte:
*- 10% intr-un cont destinat investitiilor & afacerilor si
*-10% intr-un cont de rezerva (pentru situatii speciale).
Daca poti sa pui deoparte mai mult e bine.
Fa-o!=D>=D>=D>=D>=D>
Ca sa fie mai usor iti recomand ca la inceputul lunii sa pui banii deoparte,
nu la sfarsitul lunii pentru ca atunci s-ar putea sa ramai fara bani si nu mai ai ce sa pui deoparte.
In final o intrebare si cateva citate despre bani: controlezi banii sau banii te controleaza pe tine???
“Cea mai mare problema a vietii mele au fost banii. Iti trebuie o multime de bani ca sa iti realizezi visele.“ (Walt Disney)
“Banii sunt cea mai egalitara forta din societate. Ei dau putere oricui ii are.“ (Roger Starr)
“Cand eram tanar credeam ca banii si puterea ma vor face fericit. Aveam dreptate.“ (Bill Gates)
“Banii sunt ca un al saselea simt – si nu poti folosi celelate cinci simturi fara ei.“ (William Somerset Maugham)
“Banii nu aduc fericirea, dar o intretin.”

Dumnezeu a lasat numai 10 porunci pentru ca nu mai era nimic de adaugat !
" Iubirea de bani, este radacina tuturor relelor" - un alt punct de vedere.....
Dar lipsa lor nu rezolva nimic, pentru ca muncesc pentru ei si nu ajung, nu pot sa merg la dentist, nu pot sa merg la medic, nu pot sa-mi iau un apartament, nu pot sa fac nimic. Daca esti prost imbracat nu se uita nimeni la tine. Lipsa lor duce la rele si mai mult. D-na avocat ati vrea sa fiti avocata mea fara sa va platesc? Cred ca nu.- un alt punct de vedere.... raspuns pentru eu.ro.lex
Banii sunt doar niste bunuri materiale fungibile si consumptibile fara nici un continut. Posesia lor dauneaza grav sanatatii (mai ales celei mintale) si duce la orbire spirituala.
Miklos MUHI a scris:

Banii sunt doar niste bunuri materiale fungibile si consumptibile fara nici un continut. Posesia lor dauneaza grav sanatatii (mai ales celei mintale) si duce la orbire spirituala.

si la distrugerea sistemului social al tuturor structurilor din Romania.

De aceea "goana"dupa surse de venit cat mai mari a magistratilor a distrus structura de stat - din comanda culorii politice care vrea sa suprime poporul roman.
Asa si este. De fapt, banii (si nimic altceva) nu merita nici macar sa-mi indind mana dupa ei, iar de goana sa nici nu mai vorbim. Studierea Dreptului ajuta foarte mult sa intelegi atitudinea unui anumit Shakyamuni (este omul care este cunoscut sub numele de Buddha) cu privire la bunurile materiale (inclusiv banii).

Banii te fac sa incerci sa tii ceva, sa te agati de ceva, iar, de fapt, totul este trecator (da, inclusiv banii), deci o asemenea atitudine pare sa fie tota gresita. Lasa-le sa plece, si totul va deveni foarte simplu si usor.