Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... este legala divulgarea ip-ului ?
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

este legala divulgarea ip-ului ?

as avea si eu o intrebare: de curand , intrand pe un site, ma trezesc k unul dintre utilizatorii acestui site ,neconvenindu-i ceea ce am scris eu acolo , a cerut ip-ul meu administratorului.acesta i l-a dat.as vrea sa stiu daca este legal?va multumesc anticipat
IP-uirle pot si aflate foarte usor. O singura comanda si cel cu care sunteti antrenat intr-o discutie vi-l poate afla.Nu este nevoie ca provider-ul sa dezvaluie IP-ul celui care-l solicita.Legal acesta din urma nu are voie sa va dea IP-ul oricui, insa sunt convinsa ca daca dvs. credeti ca totusi el l-a dat, nu puteti demonstra acest lucru.Deci discutia nu are sens....:offtopic:
Singura instanta din Romania care poate solicita un IP este Procuratura.
gabrielamitroi a scris:

IP-uirle pot si aflate foarte usor. O singura comanda si cel cu care sunteti antrenat intr-o discutie vi-l poate afla.Nu este nevoie ca provider-ul sa dezvaluie IP-ul celui care-l solicita.Legal acesta din urma nu are voie sa va dea IP-ul oricui, insa sunt convinsa ca daca dvs. credeti ca totusi el l-a dat, nu puteti demonstra acest lucru.Deci discutia nu are sens....:offtopic:
Singura instanta din Romania care poate solicita un IP este Procuratura.

Ma indoiesc ca va poate afla ip-ul orice persoana cu care va aflati intr-o discutie/chat ...
tehnic se poate afla ip-ul, dar nu este legal. numai in baza unei cereri din partea procurorului, avizata de judecator se poate afla ip-ul unei persoane sau numele din spatele unui ip.
Boogy83 a scris:

tehnic se poate afla ip-ul, dar nu este legal. numai in baza unei cereri din partea procurorului, avizata de judecator se poate afla ip-ul unei persoane sau numele din spatele unui ip.

Tehnic da , dar nu "printr-o simpla comanda " aflata la dispozitia oricarui utilizator.
Mariana,scuze ca intru in discutie dar sunt de acord cu gabrielamitroi.
Respectivul utilizator nu poate face mai nimic singur cu o adresa IP. Dar poate face asa:
Cu acel IP poate verifica cine este providerul tau de internet si mai apoi se poate intersa la acestia. Daca angajatii ofera informatii sau datele tale personale,atunci poate fi intradevar o ilegalitate.