avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1119 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... este legala divulgarea ip-ului ?
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

este legala divulgarea ip-ului ?

as avea si eu o intrebare: de curand , intrand pe un site, ma trezesc k unul dintre utilizatorii acestui site ,neconvenindu-i ceea ce am scris eu acolo , a cerut ip-ul meu administratorului.acesta i l-a dat.as vrea sa stiu daca este legal?va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: BX , utilizator 16:33, 27 Noiembrie 2009
IP-uirle pot si aflate foarte usor. O singura comanda si cel cu care sunteti antrenat intr-o discutie vi-l poate afla.Nu este nevoie ca provider-ul sa dezvaluie IP-ul celui care-l solicita.Legal acesta din urma nu are voie sa va dea IP-ul oricui, insa sunt convinsa ca daca dvs. credeti ca totusi el l-a dat, nu puteti demonstra acest lucru.Deci discutia nu are sens....:offtopic:
Singura instanta din Romania care poate solicita un IP este Procuratura.
gabrielamitroi a scris:

IP-uirle pot si aflate foarte usor. O singura comanda si cel cu care sunteti antrenat intr-o discutie vi-l poate afla.Nu este nevoie ca provider-ul sa dezvaluie IP-ul celui care-l solicita.Legal acesta din urma nu are voie sa va dea IP-ul oricui, insa sunt convinsa ca daca dvs. credeti ca totusi el l-a dat, nu puteti demonstra acest lucru.Deci discutia nu are sens....:offtopic:
Singura instanta din Romania care poate solicita un IP este Procuratura.


Ma indoiesc ca va poate afla ip-ul orice persoana cu care va aflati intr-o discutie/chat ...
tehnic se poate afla ip-ul, dar nu este legal. numai in baza unei cereri din partea procurorului, avizata de judecator se poate afla ip-ul unei persoane sau numele din spatele unui ip.
Boogy83 a scris:

tehnic se poate afla ip-ul, dar nu este legal. numai in baza unei cereri din partea procurorului, avizata de judecator se poate afla ip-ul unei persoane sau numele din spatele unui ip.

Tehnic da , dar nu "printr-o simpla comanda " aflata la dispozitia oricarui utilizator.
Mariana,scuze ca intru in discutie dar sunt de acord cu gabrielamitroi.
Respectivul utilizator nu poate face mai nimic singur cu o adresa IP. Dar poate face asa:
Cu acel IP poate verifica cine este providerul tau de internet si mai apoi se poate intersa la acestia. Daca angajatii ofera informatii sau datele tale personale,atunci poate fi intradevar o ilegalitate.

Alte discuții în legătură

Adresa de e-mail sparta, conturi pe hi5, facebook, etc. mistermoney18 mistermoney18 In urma cu 2 ani am cunoscut pe net o fata cu care am avut o relatie, la distanta, aproape un an, dupa care nu ne-am mai inteles si am hotarat ca ar fi mai ... (vezi toată discuția)
Proces civil coco80 coco80 Buna ziua, cazul este urmatorul. In domeniul online exista o persoana care mi-a scris pe un chat al unui website care imi apartine (chatul are rol de suport ... (vezi toată discuția)
Poate fi identificat expeditorul unor mesaje electronice? camycalin camycalin Buna ziua! As dori sa ma informati cu privire la e-mail meu! o persoana a folosit calculatorul meu si-a facut cont de e-mail si a trimis unor persoane mai ... (vezi toată discuția)