Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Ma poate ajuta cineva?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Ma poate ajuta cineva?

Am permisul suspendat 90 zile,pentru depasirea vitezei;exista vreo posibilitate sa-mi recuperez permisul, mai repede,deoarece risc sa raman fara slujba.
Va multumesc
Nu exista.
Puteti doar sa amanati, daca atacati procesul-verbal in instanta.
Totusi, daca reusiti sa probati ca procesul-verbal este intocmit cu incalcarea prevederilor legale atunci puteti obtine permisul de conducere.
Ati depasit vteza legala cu peste 50 km/h. Este practic imposibil sa aveti sanse de castig in cazul in care depuneti plangere contraventionala puteti amana perioada de suspendare.
Consolati-va cu situatia, ispasiti pedeapsa si trageti invataminte din aceasta intamplare.
Mai repede de 30 zile nu puteti.
Daca indepliniti cumulativ cerintetele art 221 alin. (1) din HG1391/2006 faceti cerere ptr reducerea perioadei de suspendare la 30 de zile in baza art. 106 din OUG 195 si sustineti testul 13/15.

Art. 221. – (1) Perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce se reduce la
30 de zile, la cererea titularului, dacă sunt îndeplinite, cumulativ, următoarele condiţii:

a) a fost declarat admis la testul de verificare a cunoaşterii regulilor de circulaţie;
b) a obţinut permis de conducere cu cel puţin 1 an înainte de săvârşirea faptei;
c) în ultimii 3 ani de la data săvârşirii faptei pentru care se solicită reducerea perioadei de
suspendare a exercitării dreptului de a conduce nu a beneficiat de o astfel de măsură;
d) în ultimii 2 ani de la data constatării contravenţiei pentru care se aplică sancţiunea
contravenţională complementară nu a mai avut suspendată exercitarea dreptului de a
conduce autovehicule sau tramvaie.
(2) Conducătorul de autovehicul sau tramvai nu beneficiază de reducerea perioadei de
suspendare a exercitării dreptului de a conduce, dacă :
a) perioada de suspendare a fost majorată, conform legii;
b) a cumulat, din nou, cel puţin 15 puncte de penalizare în următoarele 12 luni de la data
expirării ultimei suspendări a exercitării dreptului de a conduce;
c) a fost implicat într-un accident de circulaţie din care au rezultat numai pagube materiale,
iar rezultatul testării aerului expirat sau al probelor biologice au stabilit că a condus vehiculul în timp ce se afla sub influenţa alcoolului;
d) sancţiunea contravenţională complementară s-a dispus ca urmare a neopririi la trecerea
la nivel cu calea ferată când barierele sau semibarierele sunt coborâte ori în curs de coborâre sau când semnalele cu lumini roşii şi/sau sonore sunt în funcţiune.

Vă mulțumesc.
Dar dacă fac contestație pot cere strămutarea procesul la o alta judecătorie? În alt județ?
Nu. Contestarea si judecarea se face la judecatoria pe a carei raza de competenta a fost savarsita fapta.
Puteti solicita judecarea in lipsa sau sa va angajati sa va reprezinte un avocat din zona respectiva.