avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 791 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie cresterea copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie cresterea copilului

Buna ziua! Am lucrat la o agentie de pariuri din noiembrie 2015-noiembrie 2016. Am avut 3 contracte: 12.11.2015- 15.11.2016; 17.11.2015-21.11.2016; 26.11.2015-15.11.2016. Va rog sa ma ajutati si sa imi spuneti daca indeplinesc conditia de acordare a indemnizatiei,daca imi ies cele 12 luni din ultimii 2 ani.Am inteles ca se calculeaza si fractiunile de luna dar nu stiu daca ma incadrez. Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Catalinaj , utilizator 08:48, 22 Februarie 2017
Care este data prezumata a nasterii ?
15.05.2017
Perioada eligibila este : iunie 2015 - mai 2017

Perioada luata in considerare din cele mentionate de dvs : noiembrie 2015 - noiembrie 2016 (13 luni)

In speta, veti beneficia de indemnizatia pentru CCC.
Va multumesc frumos pentru raspuns!As mai avea o nelamurire daca nu va suparti. Cum am mentionat in mesajul de mai sus,am lucrat din noiembrie 2015-noiembrie 2016, dar lunile nu sunt intregi,daca va uitati la perioada de angajare din contracte mentionata mai sus. Sigur imi ies cele 12 luni? Sa nu imi iasa in minus chiar si cu, cateva zile. Nu am gasit pe nimeni sa ma ajute,cand am fost sa ma interesez doamna de acolo s.a tipat la mine si nu m.a lamurit cu absolut nimic.
Perioadele mentionate de dvs se suprapun. Astfel, perioada luata in calcul va fi 12.11.2015- 15.11.2016.

In speta, beneficiati de indemnizatia pentru CCC , intrucat se iau in considerare si fractiunile de luna, in conditiile prevazute de OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 4
(1) In calculul celor 12 luni prevazute la art. 2 alin. (1) se includ si fractiunile de luna in care s-au realizat venituri supuse impozitului, precum si cele in care solicitantii s-au aflat in situatiile prevazute la art. 2 alin.(5) si (6), considerate luna intreaga.

(2) Prin fractiune de luna se intelege efectuarea a cel putin jumatate din zilele lucratoare din acea luna in care persoana indreptatita a realizat venituri supuse impozitului ori s-a aflat in una sau mai multe dintre situatiile prevazute la art. 2 alin. (5) si (6).

(3) Prin exceptie, se accepta ca de cel mult 3 ori fractiunea de luna sa fie constituita dintr-un numar mai mic de zile lucratoare decat cel prevazut la alin. (2).

(4) In situatia in care nasterea copilului se produce inainte de termen, perioada prevazuta la art. 2 alin. (1) se diminueaza cu perioada cuprinsa intre data nasterii copilului si data prezumata a nasterii, certificata de medicul de specialitate.


Alte discuții în legătură

Indemnizatie likmnn likmnn Buna ziua, sunt angajat din data de 15.05.2017, iar copilul s-a nascut la data de 24.04.2018, mama nu lucreaza si din cate am inteles nici eu nu pot beneficia ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie dupa nastere Simosimona20 Simosimona20 Daca is angajata din 23noiembrie 2016 si nasc pe 15octombrie 2017 am dreptul la indemnizatie va multumesc. (vezi toată discuția)
Indemnizatia de crestere a copilului Lauraalexia Lauraalexia Buna ziua! Am si eu o intrebare. Vreau sa stiu daca ma pot incadra la idemnizatia de creștere a copilului.. Am fost in somaj din noiembrie pana pe 11 mai ... (vezi toată discuția)