Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie cresterea copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie cresterea copilului

Buna ziua! Am lucrat la o agentie de pariuri din noiembrie 2015-noiembrie 2016. Am avut 3 contracte: 12.11.2015- 15.11.2016; 17.11.2015-21.11.2016; 26.11.2015-15.11.2016. Va rog sa ma ajutati si sa imi spuneti daca indeplinesc conditia de acordare a indemnizatiei,daca imi ies cele 12 luni din ultimii 2 ani.Am inteles ca se calculeaza si fractiunile de luna dar nu stiu daca ma incadrez. Va multumesc!
Care este data prezumata a nasterii ?
Perioada eligibila este : iunie 2015 - mai 2017

Perioada luata in considerare din cele mentionate de dvs : noiembrie 2015 - noiembrie 2016 (13 luni)

In speta, veti beneficia de indemnizatia pentru CCC.
Va multumesc frumos pentru raspuns!As mai avea o nelamurire daca nu va suparti. Cum am mentionat in mesajul de mai sus,am lucrat din noiembrie 2015-noiembrie 2016, dar lunile nu sunt intregi,daca va uitati la perioada de angajare din contracte mentionata mai sus. Sigur imi ies cele 12 luni? Sa nu imi iasa in minus chiar si cu, cateva zile. Nu am gasit pe nimeni sa ma ajute,cand am fost sa ma interesez doamna de acolo s.a tipat la mine si nu m.a lamurit cu absolut nimic.
Perioadele mentionate de dvs se suprapun. Astfel, perioada luata in calcul va fi 12.11.2015- 15.11.2016.

In speta, beneficiati de indemnizatia pentru CCC , intrucat se iau in considerare si fractiunile de luna, in conditiile prevazute de OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 4
(1) In calculul celor 12 luni prevazute la art. 2 alin. (1) se includ si fractiunile de luna in care s-au realizat venituri supuse impozitului, precum si cele in care solicitantii s-au aflat in situatiile prevazute la art. 2 alin.(5) si (6), considerate luna intreaga.

(2) Prin fractiune de luna se intelege efectuarea a cel putin jumatate din zilele lucratoare din acea luna in care persoana indreptatita a realizat venituri supuse impozitului ori s-a aflat in una sau mai multe dintre situatiile prevazute la art. 2 alin. (5) si (6).

(3) Prin exceptie, se accepta ca de cel mult 3 ori fractiunea de luna sa fie constituita dintr-un numar mai mic de zile lucratoare decat cel prevazut la alin. (2).

(4) In situatia in care nasterea copilului se produce inainte de termen, perioada prevazuta la art. 2 alin. (1) se diminueaza cu perioada cuprinsa intre data nasterii copilului si data prezumata a nasterii, certificata de medicul de specialitate.