Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... atestat cpi sau cpc?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

atestat cpi sau cpc?

de ce nimeni nu poate sa dea un raspuns exact la aceasta chestiune?
am cauta la dumneavoastra pe site dar nicaieri nu e spus un raspuns cert, cu litera de lege privind situatia:

am detinut permis de conducere ABCE, mi/a fost anulat si am `redobandit` recent categoriile BCE. bineinteles alte serii si alte date a obtinerii categoriilor.
detin atestat marfa CPC care a expirat in urma cu o luna 03.2012-03.2017.

ce tip de examen trebuie sustinut acum, pt reinoirea atestatului? CPI sau CPC?
am facut o petitie, din care nu am inteles nimic: [ link extern ]
sau unde/ ce articol se explica situatia? sper sa ma puteti ajuta cu un raspuns.
va multumesc. ady arad
~ Conținut șters la cerere ~
Opinia mea este ca trebuie sustinut examen ptr CPC pentru simplul motiv ca prin anularea permisului de conducere nu se dispune si anularea certificatelor detinute.

Politia dispune anularea permisului de conducere in baza hotarararii judecatoresti ca urmare a savarsirii unei infractiuni.

Instanta de judecata si politia nu au atributii in anularea certificatelor profesionale detinute.
Doar ARR poate anula un certificat profesional.

Obtinerea CPI sau CPC nu este conditionata de anularea permisului de conducere, numai in cazul instructorilor auto este conditionata obtinerea atestatului de ultimii cinci ani.
cyan a scris:

Opinia mea este ca trebuie sustinut examen ptr CPC pentru simplul motiv ca prin anularea permisului de conducere nu se dispune si anularea certificatelor detinute.

Politia dispune anularea permisului de conducere in baza hotarararii judecatoresti ca urmare a savarsirii unei infractiuni.

Instanta de judecata si politia nu au atributii in anularea certificatelor profesionale detinute.
Doar ARR poate anula un certificat profesional.

Obtinerea CPI sau CPC nu este conditionata de anularea permisului de conducere, numai in cazul instructorilor auto este conditionata obtinerea atestatului de ultimii cinci ani.

opinia e una, din pacate in romania legea se bate cu normalu. (normal la noi in Ro e ca cineva cu ani de soferie atestate la activ, e incepatoru!, si zidaru care are carnet din `90 far macar o zi angajat, nepracticant, fara atestat, sa fie considerat `stiutorul` meseriei)

cei de la scolile de atestate imi spun ca tre sa dau CPI, ca am permis dupa 2009. (dar la fel spuneau ca tre sa si urmez cursurile scolii de soferi cand defapt nu trebuie) ei nu sunt credibili deloc. habar nu au, sau isi urmaresc interesu profitu.

adevarat ca se spune pe undeva ca, cei ce au permis C D E inainte de 2009 nu trebuie sa sustina CPI ci doar CPC. iar cei dupa 2009 vor da CPI.
dar am mai inteles si ca cei care ar avea atestat vor da CCP (continu)

multumnesc pt raspuns, dar nu sunt lamurit.
Puneti intrebarea celor de la ARR sub forma:
"Certificatul CPC se anuleaza in urma anularii permisului? Va rog sa precizati temeiul legal."
Va garantez ca raspunsul va fi negativ, ceea ce inseamna ca trebuie sa obtineti un cpc ca urmare a expirarii.
Permisul nou l-ati obtinut pana la expirarea cpc? Ati condus camion dupa pbtinerea lui sau nu ati fost angajat?
cyan a scris:

Puneti intrebarea celor de la ARR sub forma:
"Certificatul CPC se anuleaza in urma anularii permisului? Va rog sa precizati temeiul legal."
Va garantez ca raspunsul va fi negativ, ceea ce inseamna ca trebuie sa obtineti un cpc ca urmare a expirarii.
Permisul nou l-ati obtinut pana la expirarea cpc? Ati condus camion dupa pbtinerea lui sau nu ati fost angajat?

cat B 20.02.2017, cat C 24.03.2017, cat E 19.04.2017. atestatul CPC marfa expirat 09.03.2017
dupa obtinerea permisului nu am profesat. 2015-2016 il aveam anulat.
>am sa intreb, ei o sa imi spuna ca: ai permisul inainte de 2009?!
multumesc, scuzati deranju, o zi buna.
adryanb27, utilizator