Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Pensie boala gr 2 vs venituri din chirii
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Pensie boala gr 2 vs venituri din chirii

Buna!

Mama prieteni mele are pensie handicap grad 2 (fara drept de munca) si are in proprietate o garsoniera. Si-a mutat mama in apartamentul propriu pentru a-i fi de ajutor mamei si doreste sa inchirieze garsoniera.

Poate mama sa obtina venituri din chirii fara sa-i fie afectat dreptul la pensia boala grad 2?...care e legea care prevede?

Deasemenea ce formulare trebuie completate la ANAF si ce contributii trebuie platite pentru venitul obtinut (persoana are si certificat de handicap accentuat)?

multumesc anticipat!
daniel_t_p, utilizator