Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Coplatnici
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Coplatnici

Buna ziua,
Speta este urmatoarea: Se cumpara un apartament de catre un cuplu (persoane necasatorite), ca bun propriu in cota egala de 1/2 fiecare, cu achitarea unui avans (9000 euro fiecare), diferenta fiind achitata prin incheierea cate unui contract de credit cu banca pentru o perioada de 16 ani si costituindu-se doua ipoteci imobiliare asupra apartamentului, fiecare avand calitatea de "imprumutat" si "co-imprumutat, garant ipotecar si debitor solidar si indivizibil cu imprumutatul". Convietuirea timp de un an de zile nu a dus la ceea ce se prefigura initial, respectiv, casatorie, dimpotriva, relatiile deteriorandu-se barbatul a fost cel care dupa doi ani de zile a parasit apartamentul, ramanand in continuare in apartament femeia (si fiul acesteia) si achitandu-si in continuare, fiecare, obligatiile fata de banca.
Care sunt posibilitatile de a stinge obligatiile fata de banca si iesirea din “calitatea” de “co-imprumutat si garant ipotecar si debitor solidar si indivizibil cu imprumutatul", cu recuperarea cheltuielilor (avansul achitat si ratele achitate), respectiv pentru folosinta individuala a intregului apartament?
Daca nu se ajunge la o intelegere, cel care nu mai locuieste in apartament, poate inchiria 1/2 din apartament? Daca isi achita soldul, poate vinde partea de 1/2 din apartament?
nlbjean, utilizator