Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Acuzat de inselaciune art 215 alin. 1
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Acuzat de inselaciune art 215 alin. 1

Am trimis acum vro 4 luni un colet la cineva cu ramburs (persoana a castigat produsele prin licitatie pe un site) ... coletul sigilat trimis prin posta romana am primit rambursul , acel colet continea toate obiectele ce trebuiau sa fie expediate ... si acum am 2 zile primesc o citatie de la politie precum sa ma prezint la ei pentru a da o declaratie cu cele intamplate si am aflat ca el a primit coletul dar gol .... azi am fost la politie si am dat declaratia ... ce pot face eu in cazul acesta pot fi acuzat de inselaciune si pasibil de inchisoare de la 3 luni la 6 ani.
Cu stima,
Alexandru George
Aveti dovada ca ati trimis acel colet la posta? Si dovada predarii coletului (ramburs-ul)?
Daca DA ....va prezentati la politie cu acele inscrisuri.
Daca NU...va trebuie o buna aparare.
Nu mai am nici un fel de documente a trecut mult timp de atunci dar cred ca pot intra in posesia unor copii la acele documente de la posta
ContSters102815, utilizator
Este bine de solicitat oficial de la oficiul postal unde a fost depus coletul pentru expeditie ,informatiile existente in registrul de expeditii,unde sunt consemnate amanunte referitoare la greutatae,continut si mai ales ca bunurile au fost ambalate conform normelor impuse de regia posta romana .Concluziile de la oficiul postal va pot fi de folos la politie in sustinerea punctului de vedere
Daca cel care a facut plangerea isi retrage plangerea se mai fac cercetari de catre politie ? pentru ca nu cred ca pot face inchisoare pentru 200 lei
ContSters102815, utilizator
1-Solutia finala ,greu de apreciat ,dar nu nchisoare .
2-Pentru ca plangerea sa fie competent solutionata este obligatoriu si imperios necesar ca politia sa cerceteze si sa administreze probele care sa dovedeasca sustinerile dvs anterioare respectiv ca a-ti expediat coletul cu bunurile respective,
aspect care poate sustinut si probat cu evidentele existente la nivelul oficiului postal.
Daca insa aveti certitudinea ca lucrurile nu stau asa dupa cum le-ati mentionat,exista posibilitatea sa nu puteti proba si atunci ,daca nu ajungeti la intelegere cu partea vatamata,puteti raspunde in fata legii
Intelegerea partilor ,detine o importanta covarsitoare in cercetarea si solutionarea spetei de catre organele de politie