Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulent pt crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulent pt crestere copil

Sunt angajata din 31 August 2016 ca asistent personal pentru sotul meu incadrat in grad grav de handicap.
In data de 03 Ianuarie 2017 am nascut un copil.

Intrebare:

Pot beneficia de vreun stimulent de crestere copil tinandu-se cont de faptul ca vreau sa primesc in continuare si salariul de asistent personal?
Da, puteti beneficia de stimulentul de insertie .
Si de cand pot beneficia de acest stimulent de insertie daca eu sunt angajata din 31 August 2016?
Inainte de 31 august ce statut ati avut?
Am fost casnica inainte de 31 August
In aceste conditii , nu indepliniti cerintele prevazute de lege pentru a beneficia de drepturile prevazute de OUG 111/2010, indemnizatie sau stimulent.

OUG nr.111/2010:
Art. 2
(1) Persoanele care, în ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului, au realizat timp de cel puţin 12 luni venituri din salarii şi asimilate salariilor, venituri din activităţi independente, venituri din activităţi agricole, silvicultură şi piscicultură, supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, denumite în continuare venituri supuse impozitului, beneficiază de concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap, precum şi de o indemnizaţie lunară.
----

art.7
(1) Persoanele care, în perioada în care sunt îndreptățite să beneficieze de concediul pentru creșterea copilului, prevăzut la art. 2 alin. (1), obțin venituri supuse impozitului potrivit art. 3 au dreptul la un stimulent de inserție în cuantum lunar de 50% din cuantumul minim al indemnizației stabilit la art. 2 alin. (2).
----