Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... tulburarea folosintei locuintei
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

tulburarea folosintei locuintei

Salutare! Daca o persoana asculta muzica la un nivel ridicat, in mod repetat, intre orele 08 - 22, deranjand un singur vecin, este autor al infractiunii de "tulburarea folosintei locuintei"? (Locuieste la parter, sub el nu are apartament, in stanga hol, in fata hol, in dreapta are un vecin care nu aude muzica, nelocuind in camera cu perete comun, astfel ca singurul vecin deranjat e cel de deasupra.)
Intervalul orar precizat ii da dreptul sa faca ce vrea?
Nu este infractiune, insa in acest interval orar intr-adevar, legea impune sa nu fie tulburata linistea locatarilor. incalcarea acestei prevederi constituie contraventie.
Ceea ce se intampla nu este infractiune, insa daca intradevar muzica deranjeaza pe vecin si se dovedeste ca acel locatar asculta muzica destul de tare , acesta poate sa fie sanctionat contraventional.
Tema propusa de actre dvs ,este una la care s-a raspuns deja,astfel incat daca doriti sa aflati opiniile ,eventual caile de contracarat aceste manifestari, intrati pe www.avocatnet.ro
Cum au precizat in mod corect colegele mele...puteti fi sanctionat contraventional - poate totusi lasati muzica putin mai incet! B-)
Exista riscul ca in eventualitatea repetarii situatiei sa se aplice sanctiunile prevazute de L nr 61/1991