avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 603 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Reguli pentru comerciantii de tigari electronice
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Reguli pentru comerciantii de tigari electronice

Buna ziua,

Momentan construiesc planul de business pentru ceea ce urmeaza sa fie un magazin online de tigari electronice.

Din ce am inteles au aparut niste directive TPD care :
-interzic vanzarea recipientelor de vapat peste 2 ml.
- taxeaza +0.5 lei pentru fiecare ml de lichid ce contine nicotina (cele fara nicotina nu se taxeaza)
-lichidele ce contin nicodina trebuie sa aiba un volum maxim de 10ml
-concentratia de nicotina necesara este de maxim 20 mg/ml

-este interzisa promovarea produselor de vapat cam peste tot

cumva trebuie sa precizam pe tigarile electronice ca acestea contin nicotina, chiar daca ele nu contin? Sau asta este treaba producatorilor?

Mai exista alte accize sau piedici de care inca nu sunt constient?
As putea intampina ceva probleme legale pe care inca nu le-am anticipat?

Ce ma sfatuiti?

Multumesc anticipat

Alte discuții în legătură

Noua lege a fumatului ketanez ketanez Buna seara ...am si eu o nelamurie referitoare la noua lege a fumatului..eu folosesc o tigara electronica...din noua lege nu inteleg daca am voie sau nu sa ... (vezi toată discuția)
Accizare nicotina pentru uz personal CristiDumi CristiDumi Cumpar ocazional (cam la 6 luni) cate o sticluta de nicotina (cca 100ml) din SUA, pentru utilizare in lichidul de tigara electronica, pentru consum propriu (eu ... (vezi toată discuția)
Țigara electronică în benzinării Lralx85 Lralx85 Buna ziua! Lamuriti-ma, va rog! Am fost surprinsa sa descopar intr-o benzinarie faptul ca tigara electronica este interzisa! Mi s-a spus ca este interzisa in ... (vezi toată discuția)