avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 589 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Vânzare mașină
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Vânzare mașină

Buna ziua! Am urmatoarea problema. In urma cu cateva luni am.vandut masina , persoana căruia am vandut-o ne-a tot amânat cu înmatriculare pe numele lui, din motive financiare, acum el a vandut masina, fără contract zice el...si refuză să lămurească problema. Intrebarea mea este, ce am putea face noi , trebuie radiată masina, trebuie mers la prefectura? Mentionez ca de la primăria noastră este scoasă de la impozit masina. Va mulțumesc
Cel mai recent răspuns: GentianaM , utilizator 21:30, 13 Septembrie 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pe certificatul de înmatriculare ati menționat numele noului proprietar la rubrica special destinată?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pentru a va feri de probleme ulterioare, va sfătuiesc să mergeți la poliția rutieră, serviciul inmatriculari, cu contractul de vanzare cumparare si o cerere prin care sa solicitati sa va scoata din evidențe ca fiind proprietarul mașinii.
Veti evita astfel să vă treziți cu amenzi venite pe numele dvs. sau cu alte probleme create în trafic de actualul proprietar.
Ultima modificare: Miercuri, 13 Septembrie 2017
Gheorghe Florin, Consilier juridic
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
La momentul incheierii formalitatilor de vanzare cumparare ati completat rubrica speciala de pe talon ?
Sesizati oficial SPR evidenta auto ca dv nu mai sunteti proprietarul vehiculului cu datele de identificare din CIV,urmare a tranzactionarii acestuia,depuneti copie document instrainare
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Gheorghe Florin a scris:

Pe certificatul de înmatriculare ati menționat numele noului proprietar la rubrica special destinată?

Pe talon nu am scris numele noului proprietar, deoarece el nu stia pe cine va înscrie masina, pe el sau pe soție, am.apucat doar sa semnam talonul

Alte discuții în legătură

Cum pot radia o mașină vândută Vespan ionel Vespan ionel Am vândut masina, dar nu am scris în talon că am înstrăinato și noul proprietar nu a înmatriculato și circulă în continuarea pe numele meu, cum pot ... (vezi toată discuția)
Masini instrainate Kent8d Kent8d Buna seara. Va rog mult sa ma ajutati in legatura cu un raspuns la urmatoarea problema pe care o am: in urma cu doi ani am vandut vreo 4 masini inmatriculate ... (vezi toată discuția)