Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Vânzare mașină
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Vânzare mașină

Buna ziua! Am urmatoarea problema. In urma cu cateva luni am.vandut masina , persoana căruia am vandut-o ne-a tot amânat cu înmatriculare pe numele lui, din motive financiare, acum el a vandut masina, fără contract zice el...si refuză să lămurească problema. Intrebarea mea este, ce am putea face noi , trebuie radiată masina, trebuie mers la prefectura? Mentionez ca de la primăria noastră este scoasă de la impozit masina. Va mulțumesc
Pe certificatul de înmatriculare ati menționat numele noului proprietar la rubrica special destinată?
Pentru a va feri de probleme ulterioare, va sfătuiesc să mergeți la poliția rutieră, serviciul inmatriculari, cu contractul de vanzare cumparare si o cerere prin care sa solicitati sa va scoata din evidențe ca fiind proprietarul mașinii.
Veti evita astfel să vă treziți cu amenzi venite pe numele dvs. sau cu alte probleme create în trafic de actualul proprietar.
Gheorghe Florin, Consilier juridic
La momentul incheierii formalitatilor de vanzare cumparare ati completat rubrica speciala de pe talon ?
Sesizati oficial SPR evidenta auto ca dv nu mai sunteti proprietarul vehiculului cu datele de identificare din CIV,urmare a tranzactionarii acestuia,depuneti copie document instrainare
Gheorghe Florin a scris:

Pe certificatul de înmatriculare ati menționat numele noului proprietar la rubrica special destinată?

Pe talon nu am scris numele noului proprietar, deoarece el nu stia pe cine va înscrie masina, pe el sau pe soție, am.apucat doar sa semnam talonul