avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Reducere varsta pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Reducere varsta pensionare

Sunt născut în 1958.am 36 ani vechime din care 11 ani grupa speciala fost militar .Sunt pensionat militar pe art 19 lg 223 din 2015 în care nu mi s-au luat în considerare cei 14 ani din activitatea civila .Vă rog să îmi spuneți dacă pot obține pensie publica și dacă beneficiez de reducerea varstei de pensionare .Vă mulțumesc.

Alte discuții în legătură

Aplicarea prevederilor legale pentru reducerea vârstei standard de pensionare Marinmarinmarin Marinmarinmarin Pot să deschid dreptul de pensie pe legea 223/2015 ( în martie 2020 , la 18 ani lucrați în armată în grupa specială beneficiez de reducere cu 9 ani ) , ... (vezi toată discuția)
Pensie militara vladconsta vladconsta sunt nascut iulie 1958.Am fost cadru militar 13,5 ani gr speciala ,trecut in rezerva 1997 fara drept de pensie. Va rog sa-mi spuneti daca beneficiez de ... (vezi toată discuția)
Cand ma pot pensiona radianachim radianachim am o vechime de 24ani,11luni si 7 zile,am lucrat 20 de ani in conditii speciale si mi-sa acordat 10 ani de grupa,deci cumulat am 34ani 11 luni si 7 zile ... (vezi toată discuția)